Sum korupcije na občini Ribnica

Komisija za preprečevanje korupcije opozarja na sum korupcije na občini Ribnica zaradi sorodstvenih razmerij

Objavljeno
30. januar 2013 09.41
Ribniška suha roba je lani doživela veliko priznanje, saj ji je bila podeljena oznaka geografskega porekla
Simona Fajfar, Kočevje
Simona Fajfar, Kočevje

Ribnica - Komisija za preprečevanje korupcije je že junija lani ugotovila sum kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije na občini Ribnica zaradi sodelovanja z ribniškim podjetjem Tanko d.o.o. Do 12. januarja 2012 je bil direktor tega podjetja Alojzij Levstek, brat Vinka Levstka, občinskega svetnika in podžupana občine Ribnica iz vrst stranke SDS.

Da so informacije o ugotovitvah protikorupcijske komisije prišle v javnost šele sedaj, je rezultat prikrivanja podatkov na občini Ribnica, pravi Andreja Škrabec, ribniška svetnica stranke Zares, saj je župana večkrat prosila za poročilo protikorupcijske komisije. Zakaj je bilo tako, je odgovor Vinka Levstka jasen: »To je vprašanje za župana.« Ta danes ni bil dosegljiv.


Zanimivost povezav med občino Ribnica in podjetjem Tanko d.o.o. je Andreja Škrabec odkrila leta 2011, ko je občina Ribnica na predlog stranke SDS temu podjetju podelila občinsko nagrado. Škrabčeva je takrat ugotovila, da to podjetje za nizke gradnje in hidrogradnje ter trgovino na debelo pridobi okoli 60 odstotkov prihodkov z računa občine Ribnica.


Z drugimi besedami: po podatkih Supervizorja je podjetje Tanko d.o.o. od januarja 2003 do januarja 2013 prejelo 6,9 milijona evrov javnega denarja, od tega 4,8 milijonov evrov od občine Ribnica. Tanko d.o.o. je po velikosti tretji največji porabnik ribniškega proračuna, takoj za obema javnima podjetjema, Vrtcem in Komunalo, in pred Miklovo hišo ter OŠ dr. Franceta Prešerna.

Jasna sorodstvena razmerja


Toda po določbah zakona o integriteti in preprečevanju korupcije občina Ribnica in omenjeno podjetje sploh ne bi smela sodelovati zaradi sorodstvenih razmerij. 35. člen tega zakona absolutno prepoveduje poslovanja v primerih, kot je ribniški, ko sta (bila) podžupan in direktor podjetja, s katerim občina sodeluje - brata. Občina Ribnica je, je ugotovila komisija za preprečevanje korupcije, od 5. junij 2010 do konca leta 2011 s podjetjem Tanko d.o.o. izpeljala vrsto poslov preko naročilnic, pogodb, aneksov in javnih naročil skupni vrednosti okoli 608.000 evrov.

»Svojega brata nisem nikoli zanikal,« pravi Vinko Levstek, »vendar pa nisem bil v nobeni komisiji oziroma nisem sodeloval pri nobeni izbiri izvajalca.« Po njegovem mnenju zaradi sorodstvenih razmerij ni prišlo do gospodarskega oškodovanja občine Ribnica, kar je mogoče, dodaja, še vedno ugotoviti po dokumentaciji. Podobno pravi Alojzij Levstek, ki po dogajanju s protikorupcijsko komisijo od januarja 2012 ni več direktor podjetja Tanko d.o.o., vendar je tam še vedno zaposlen: »Vprašanje, če ti na javnem razpisu sploh lahko kdo pomaga, ker moraš biti - preprosto - najcenejši.«


Protikorupcijska komisija je obenem ugotovila, da so že omenjeni posli med občino in podjetjem Tanko d.o.o. - večinoma gre za asfaltiranje in urejanje poti -, nični. Zato sta občina Ribnica in podjetje Tanko d.o.o.avgusta lani sklenila sporazum o ugotovitvi ničnosti pogodb in priznanje kondikcijskega zahtevka v že omenjeni višini 608.000 evrov, kar pomeni, da nimata ne naročnik - občina Ribnica - in ne izvajalec, Tanko d.o.o. - obveznosti do drugega.

Občina Ribnica podatke razkrila šele na zahtevek za posredovanje informacij javnega značaja


Informacije o tem, kaj je ugotovila protikorupcijska komisija, so prišle v javnost šele na zahtevo Andreje Škrabec, ki je od decembra 2011 vedela, da je bila komisija za preprečevanje korupcije na občini Ribnica. Toda na občini je potem zaman spraševala, kdaj bo poročilo prispelo, čeprav je protikorupcijska komisija občini dostavila poročilo že junija lani. Šele po zahtevku za posredovanje informacij javnega značaja je Škrabčeva pred dnevi dobila odgovor oziroma ugotovitve protikorupcijske komisije.


Kaj bo Andreja Škrabec oziroma ribniška stranka Zares, ki je, tako kot vsa ribniška opozicija, le kamenček v mlinu večinske SDS, naredila z ugotovitvami protikorupcijske komisije, še ni gotovo. Razmišljajo pa o nadaljnjih postopkih na državni revizijski komisiji ali na računskem sodišču.