Urgentni center imajo, a nihče ne bi dežural

Ministrstvo za zdravje jutri organizira sestanek, ki naj bi končano prinesel razdelitev dela in stroškov v Urgentnem centru Celje.

Objavljeno
16. marec 2016 17.50
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje - Že pred odprtjem Urgentnega centra Celje (UCC) sta se Zdravstveni dom Celje in Splošna bolnišnica Celje sprla zaradi financiranja. UCC nemoteno deluje, a se morata zavoda vsak mesec znova dogovarjati o delu in stroških. Ministrstvo za zdravje ima tega dovolj, rešitev, ki si jo zaradi preobremenjenosti želijo tudi zdravniki, bodo predstavili jutri.

Januarja so v UCC obravnavali 232 pacientov na dan, februarja 244. Strokovni direktor SB Celje Franci Vindišar je dejal, da je obravnav čedalje več, najbolj so obremenjeni ponedeljki in petki, UCC pa mnogi pacienti tudi izkoriščajo: »Nekateri dalj časa čakajo na zdravnika, potem pa pridejo kar v urgentni center. In to v primerih, ki sploh niso nujni. Eden je prišel v urgentni center zaradi dolgotrajnega hujšanja, drugi zaradi izpadanja las. Obravnavati pa moramo vsakega, vsak mora dobiti izvid.«

Dve ambulanti, en zdravnik

V ambulanti službe nujne medicinske pomoči (SNMP), za katero skrbi ZD Celje, so v prvih dveh mesecih obravnavali petino vseh pacientov, ki so iskali pomoč v UCC, največ ljudi se je tja oglasilo konec tedna, ko so pregledali okoli 75 pacientov na dan. Vindišar je povedal, da ZD Celje kljub temu za konec tedna zagotavlja le enega zdravnika: »Ob projektiranju UCC je bila zahteva ZD Celje, da bi imeli dve ambulanti, zdaj je pa ena vedno prazna.« Iz ZD Celje so sporočili, da med tednom dežurna služba po pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja ne obstaja in da je ena ambulanta dovolj: »Naši prostori v UCC so zelo majhni, veliki komaj 10,5 in 12 kvadratnih metrov. Druga ambulanta se zato uporablja za bolnike, ki potrebujejo opazovanje in venozno terapijo ter posege, pri katerih je potrebno več prostora.«

ZD Celje je že pred odprtjem UCC opozoril, da jim po pravilniku o organiziranosti in financiranju nujne medicinske pomoči (NMP) ni treba zagotavljati 24-urne dežurne službe. Novega pravilnika (še) ni, v UCC pa so 24-urno dežurno službo vendarle zagotovili. V bolnišnici so pojasnili, da so zdravstvenemu domu odstopili dva mlada zdravnika, ki ju je za UCC kot pomoč namenilo ministrstvo.

Umik soglasja

Zdravniki so nezadovoljni, je povedala predsednica Fidesa v SB Celje Mateja Grat: »Vsak dan poslušamo kolege, ki delajo v UCC, da ni več nobenega filtra, do specialistov pridejo res skoraj vsi primeri, specialisti pravzaprav opravljamo delo primarne ravni. In zdravniki zaradi preobremenitev in neurejenega delovnega okolja razmišljamo o umiku soglasja za delo čez polni delovni čas.« Njihovi kolegi s pediatrije so to že storili.

Pediatrični urgentni center (PUC) je še večja zmešnjava. Vodi in plačuje ga bolnišnica, vendar tam dežurajo tudi pediatrinje iz ZD Celje. Da je menda težava prav to, da v PUC nočejo dežurati vse, ki bi sicer lahko, so v ZD Celje ostro zavrnili: »Dve pediatrinji sta starejši od 55 let in jima po zakonodaji ni treba več dežurati. Dve dežurata v PUC. S šolskega dispanzerja se v dežurstvo v PUC vključujeta še dve pediatrinji, dve splošni zdravnici dežurata v SNMP, specialistka šolske medicine pa dežura v prehospitalni enoti. Vse so maksimalno obremenjene z dežurstvi (tudi 50 ur na mesec) in jim dodatnega dela v PUC po zakonu ne moremo naložiti.«

V PUC, kjer so se v zadnjem mesecu borili z navalom pacientov zaradi respiratornih obolenj in so zato morali najeti še dodatnega zdravnika, si zdaj pomagajo s pediatri iz drugih krajev, saj je ta urgenca na voljo tudi otrokom od drugod.

Vse se zaplete pri denarju

Medtem ko se zdravniki borijo s preobremenjenostjo in trudom, da ob slabi organizaciji ne bi nazadovala obravnava pacientov, se zavoda borita za denar oziroma z vprašanjem, kdo bo koga za kaj plačal. Bolnišnici za urgentni del plačuje ZZZS po storitvah, ZD pa dobi denar v pavšalu iz naslova izvajanja NMP. Ministrstvo je predlagalo podpis sporazuma, ki bi določil obveznosti posameznega zavoda, odgovornosti in delitev stroškov, vendar sporazuma ni od nikoder. Ker to hromi delo v UCC, ministrstvo za jutri sklicuje sestanek predstavnikov zavodov in ustanoviteljev. »Na ministrstvu smo že organizirali sestanke, kjer smo poskušali z mediacijo doseči kompromisni dogovor, a žal ni bilo učinka. Ministrstvo ne more dopustiti, da zaradi parcialnih interesov UCC ne deluje tako, kot bi moral,« so sporočili z ministrstva.

Direktor SB Celje Marjan Ferjanc napoveduje, da bo letna izguba UCC znašala pol milijona evrov. Na ministrstvu niso tako pesimistični: »Menimo, da je v sistemu NMP dovolj sredstev, mogoče jih bo treba pravičneje prerazporediti. O tem se z ZZZS, Združenjem zdravstvenih zavodov in strokovnimi združenji že pogovarjamo. Sledili bomo načelu, da pacientom sledi tudi denar.«

Posebno problematično je domnevno financiranje PUC, za katerega finančnih standardov še ni in ga financira izključno bolnišnica. Kdaj bo ministrstvo rešilo ta problem, še ni jasno, so pa tudi tu prepričani, da je denarja dovolj: »Sredstva, namenjena za pediatrično NMP, že obstajajo v sistemu, treba jih je samo preusmeriti na pravo mesto.«