V treh tednih prejeli skoraj sto pobud

Uresničevanje želja Mariborčanov odvisno od razpoložljivega denarja.

Objavljeno
14. januar 2016 09.27
Robert Galun
Robert Galun

Maribor - Skoraj sto pobud meščanov, največ glede prometne problematike, je v samo treh tednih prejela Mestna občina Maribor (MOM) od zagona spletne aplikacije Izboljšajmo Maribor. Na občini pravijo, da jih bodo poskušali uresničiti, vendar jih zaenkrat zaenkrat še niso stroškovno ovrednotili.

»Velika večina sprehajalnih poti v vzhodnem delu parka je popolnoma uničena. Ponekod asfalta sploh ni več. Enako velja za promenado od prvega ribnika do konca stopnic,« se glasi pobuda občana Petra Janka. Občina odgovarja: »Za sanacijo poti v mestnem parku že imamo izdelan projekt PZI (projekt za izvedbo, op. p.) za obnovo vseh poti na območju Mestnega parka Maribor. V letu 2015 v proračunu Mestne občine Maribor ni bilo razpoložljivih finančnih sredstev za pričetek sanacije. V kolikor bodo sredstva v proračunu 2016 ustrezno zagotovljena, bomo s sanacijo poti ter stopnišč vsekakor pričeli.«

Na MOM zagotavljajo, da vse pobude nemudoma obdelajo, če se kje pojavi potreba po takojšnjem ukrepanju, pa to tudi storijo. Od 98 pobud so jih doslej zaprli 89, kar pomeni, da so meščanom nanje odgovorili, ne pa tudi nemudoma upoštevali njihove želje.

Največ pobud se nanaša na problematiko cestišč, pločnikov, kolesarskih stez, parkirišč in prometnih znakov, sledijo vprašanja in pobude s področja kulture in delovanja komunalne inšpekcije, pojasnujejo na MOM. A zaenkrat jih, kot rečeno, še ne ocenjujejo skozi stroškovno prizmo, marveč jih spremljajo, občanom sporočajo, kdo je pristojen za reševanje posameznih pobud, ter jih posredujejo ustreznim službam. Te bodo določene pobude umestile v načrte dela, medtem ko bo MOM idejne pobude upoštevala pri oblikovanju vsebin prihodnjih aktivnosti.

»Aplikacija opravlja čisto tehnično funkcijo, da ljudem ni treba poslati pisma,« ocenjuje Matic Primc iz skupine Odločaj o mestu, ki je dosegla, da je Maribor kot prvo slovensko mesto dobil participatorni proračun. Učinek projekta je po njegovem mnenju odvisen od tega, kdo obravnava predloge. »Če je to šefica IT službe, bo učinek precej majhen, če bodo pa to resno začeli obravnavati na nivojih uradov, pa zna biti večji in bi se lahko kaj znašlo v proračunu.«

Mobilna aplikacija Izboljšajmo Maribor je nastala v okviru evropskega projekta Upside, zanj je MOM dobila dobrih 160.000 evrov. Njegov poglavitni namen je spodbujanje sodelovanja med raziskovalno-razvojnimi organizacijami, podjetji, občani in lokalno skupnostjo, zagon spletne aplikacije pa je le del tega projekta. V okviru projekta je, denimo, nastala tudi inicitiva Smart City (Pametno mesto) Maribor, in sicer s ciljem izvajati napredne projekte za izboljšanje kakovosti življenja ter spodbujati tehnološke, družbene in organizacijske inovacije.

Projekt, ki je skupno vreden dobre tri milijone evrov, teče od julija 2013 do junija 2016. Na vprašanje, zakaj aplikacije Izboljšajmo Maribor potemtakem niso zagnali že prej, ampak šele dobrega pol leta pred iztekom projekta, na MOM odgovarjajo, da aktivnosti potekajo v skladu z načrtom projektnih aktivnosti: »Priprava vzpostavitve spletne in mobilne aplikacije Izboljšajmo Maribor je le ena izmed aktivnosti projekta Upside, ki je bila načrtovana za izvedbo v drugi polovici trajanja projekta Upside.«