Vlada razrešila tri člane sveta zavoda Prizma Ponikve

Zamenjava, ki bo olajšala načrte s Prizmo Ponikve?

Objavljeno
16. oktober 2013 20.28
Simona Fajfar, Kočevje
Simona Fajfar, Kočevje

Ponikve, Ljubljana - Pol leta po razkritju velikih nepravilnosti v državnem zavodu Prizma Ponikve, ki je socialnovarstveni zavod za ljudi s posebnimi potrebami, je ustanovitelj - vlada - razrešila tri svoje predstavnike v svetu tega zavoda. »Zanimivo je, da je vlada razrešila tiste ljudi, ki so nepravilnosti v tem zavodu odkrili,« pravi odstavljeni Jože Zakrajšek.

 

Na 10. seji je vlada odstavila tri svoje predstavnike sveta zavoda Prizme Ponikve: Jožeta Zakrajška, Janeza Škulja in Barbaro Grm. Razlogov, zakaj so bili razrešeni, v sklepu ni, prav tako pa se nimajo možnosti pritožiti. O razlogih za razrešitev lahko le ugibajo, pravi Zakrajšek: »Morda je bila napaka v tem, da smo v svetu odkrili, da prihodki zadoščajo za tekoče poslovanje zavoda, a manjka en milijon evrov, za katerega me seveda zanima, kam je poniknil.«


Pravzaprav so obveznosti Prizme Ponikve, ki je državni zavod, narasle že na 1,5 do dva milijona evrov. Po zagotovilih Kristine Dokl, v.d. direktorice Prizme Ponikve, sicer pa direktorice Doma upokojencev Ptuj, so del obveznosti do zaposlenih že poravnali. Še pred mesecem dni pa zavod poleg obveznosti do dobaviteljev in iz poslovanja svojim zaposlenim ni poravnal prispevkov za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje v višini okoli 400.000 evrov.


Nepravilnosti, ki so nastale pod vodstvom nekdanje direktorice Katje Vipotnik, je začela aprila letos odkrivati Mateja Naglič, ki je bila v.d. direktorice Prizme Ponikve od decembra 2012 do maja letos, ko je odstopila. Aprila je ugotovila, da zavod že leto dni ne plačuje prispevkov za zaposlene in je o tem takoj obvestila revizijsko službo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. »Pričakovala sem, da bodo nadzorniki, torej predstavniki ministrstva, takoj prišli, pa ni nihče komuniciral z menoj,« pravi Mateja Naglič. Ali so na ministrstvu vedeli ali ne za velike nepravilnosti v Prizmi Ponikve pa ni mogoče reči, je Nagličeva jasna: »Zdrav razum pravi, da bi na ministrstvu za vse to morali vedeti. A glede na to, kako so v zavodu prikrivali podatke, kako ministrstvo deluje in kako je sistem nadzora zastavljen, potem verjetno res ni bilo mogoče vedeti, kaj se dogaja v Prizmi Ponikve.«


Toda ravno zato, ker se je lahko zgodil primer Prizme Ponikve, je vprašanje, koliko je še podobnih primerov, ker sistem kontrole očitno ne deluje, se strinja Nagličeva. Pa je odgovornost razdeljena, pravi sogovornica, na vodjo zavoda, svet zavoda in ustanovitelja: »Žal je sistem naravnan tako, da ko smo ugotovili nepravilnosti, to ni bil razlog za začetek reševanja razmer, ampak za ukvarjanje s tem, kako nihče ni kriv.«


Imenovanje treh novih predstavnikov ustanovitelja v svet zavoda Prizme Ponikve, meni Zakrajšek, bo zgodbo o tem javnem zavodu najprej umaknila iz javnosti. Potem pa bodo to državno ustanovo, ki je trenutno drugi največji zaposlovalec v občini Dobrepolje, pripojili Domu upokojencev Ptuj. Temu sta naklonjena Kristina Dokl in tudi Davor Dominkuš, generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za delo, družine in socialne zadeve. Na septembrski seji sveta zavoda je bilo napovedano, da bo svet o pripojitvi odločal oktobra, vendar se to še ni zgodilo.


Nekateri se sprašujejo, ali bi to bila dobra odločitev ali ne. Poleg pomislekov, ki jih imajo lokalni prebivalci zaradi izgube samostojnosti javnega zavoda, ki deluje v občini Dobrepolje, dvom vnaša tudi dobičkonosnost Doma upokojencev Ptuj in nepravilnosti, ki jih je razkrila inšpektorica za socialne zadeve v koprski enoti tega zavoda. Institucionalno varstvo starejših se v Kopru ne izvaja v skladu z veljavnimi predpisi in z zakonom o socialnem varstvu oziroma jih opravljajo nepregledno ter neskladno z veljavnimi normativi. Do zaključka redakcije z ministrstva odgovora na to vprašanje nismo prejeli.