Zaračunavanje dostopa do vode - pravnih podlag ni

Vode so javno dobro, vsakdo lahko uporablja pod enakimi pogoji,  velja tudi za priobalna zemljišča, ne glede na lastništvo.

Objavljeno
21. maj 2013 14.53
mfa_piran
K. V., Delo.si; STA
K. V., Delo.si; STA
Ljubljana - Vode so javno dobro in jih vsakdo lahko uporablja pod enakimi pogoji. To velja tudi za priobalna zemljišča, ne glede na lastništvo, piše Slovenska tiskovna agencija. Lastnik mora dovoliti vsem dostop do javne dobrine, je pojasnila Jana Miklavčič z inšpektorata za okolje in naravo

Miklavčičeva je poudarila, da se je od leta 2000 število predpisov na njihovem področju povečalo za štirikrat, število inšpektorjev pa ostaja isto. So pa lani opravili 8000 nadzorov voda in izrekli za 1,4 milijona evrov kazni.

Neupravičeno zaračunavanje

Lani so zaradi večjega števila prijav poostrili tudi nadzor nad neupravičenim zaračunavanjem vstopnin v kopalne vode. Omenjeno zaračunavanje predstavlja kršitev zakona o varstvu okolja. Zaradi teh kršitev so izdali šest odločb. Pet od njih se je pritožilo, do danes pa so bile rešene tri pritožbe, ki so bile vse zavrnjene.

Ker so po izreku inšpekcijske odločbe vsi prenehali z zaračunavanjem vstopnin, so jim izrekli le opomin, in ne denarnih kazni, ki sicer za pravno osebo znašajo od 4000 do 125.000 evrov. V kolikor pa bodo isti kršitelji ponovno začeli zaračunavati vstopnino, jim bo inšpektor izrekel tudi denarno kazen.

Kakovost vode se spremlja

Slovenija premore uradno 48 kopalnih voda, od tega 18 naravnih kopališč, kjer je prisoten reševalec in je dostop do vode urejen, in 30 kopalnih območji, kjer se kopamo na lastno odgovornost. Na vseh teh lokacijah Agencija RS za okolje (Arso) spremlja kakovost voda in med kopalno sezono izvaja vzorčenje vsakih 14 dni.

Lani neskladnih kopalnih voda v Sloveniji ni bilo, vse so torej izpolnjevale minimalne zahteve. Obvezne zahteve kakovosti je izpolnjevalo 36 odstotkov kopalnih voda, priporočene pa 63 odstotkov.

Po skladnosti z obvezujočimi zahtevami se med državami članicami EU uvrščamo v zgodnji del, na morju pa se po teh zahtevah uvrščamo v vrh EU. Kot primer so navedli tudi Belgijo, kjer lani 20 odstotkov voda ni bilo skladnih z zahtevami.