Zelo veliko ljudi ne razume, kaj se dogaja

Da bi nam uspelo omejiti širjenje epidemije, je najpomembneje, da upoštevamo ukrepe.
Fotografija: V dobro nas samih, naših najbližjih in v dobro skupnosti je prav, da smo glede upoštevanja ukrepov vsi na istem bregu, pravi celjska podžupanja Breda Arnšek. FOTO: Blaž Samec/Delo
Odpri galerijo
V dobro nas samih, naših najbližjih in v dobro skupnosti je prav, da smo glede upoštevanja ukrepov vsi na istem bregu, pravi celjska podžupanja Breda Arnšek. FOTO: Blaž Samec/Delo

Maribor, Ljubljana – Nekateri župani so pred dnevi še razmišljali, da so ukrepi vlade pretirani, a jih je skokovito povečevanje števila okuženih s koronavirusom v zadnjih dneh prepričalo, da je edina prioriteta omejitev epidemije. O večjih pristojnostih občin med krizo se bodo pogovarjali, ko bo epidemija pod nadzorom.

Peter Misja, predsednik Skupnosti občin Slovenije (SOS) in župan občine Podčetrtek, ni navdušen nad uvedeno policijsko uro. »Nočna zapora življenja je kočljiva in številni jo težko sprejemajo. Toda vlada je morala sprejeti ostre ukrepe za omejitev epidemije, ker je preveč ljudi, ki ne razumejo, kaj se nam dogaja z epidemijo.« Če bi ljudje razumeli in upoštevali ukrepe za omejitev covida-19, policijske ure sploh ne bi potrebovali, pravi sogovornik.

Občina Podčetrtek je ena tistih občin, ki ima zelo malo okuženih s koronavirusom in je nikakor ne bi bilo smiselno uvrstiti na rdeči seznam: po zadnjih podatkih ima 116 okuženih na 100.000 prebivalcev. »Toda ti podatki se lahko čez noč spremenijo in bomo na rdečem seznamu,« realno pove Peter Misja. Ocenjuje, da je v sedanjih razmerah v državi, ko se že tako visoke številke o okuženih v tednu dni podvojijo, pomembno upoštevanje ukrepov vlade, da bo epidemijo mogoče obvladati.
 

Vlado so pozivali k sodelovanju


Torkovo sporočilo, s katerim je skupnost vlado pozvala, naj jim da več pristojnosti glede odločanja o ukrepih, povezanih z epidemijo, je v sedanjih razmerah brezpredmetno. Občine so že spomladi vlado opozorile, da je nujen načrt za drugo fazo epidemije, s katerim bi izboljšali sodelovanje med državo in občinami, s tem pa bi lažje obvladali razmere. Izpostavili so tudi pristojnosti, ki bi jih morala financirati država, a so jih v času epidemije morale prevzeti občine. Te nove obveznosti sprejmejo, ker se zavedajo, da delajo v dobro svojih prebivalcev. »Bili bi učinkovitejši, če bi bil v načrtovanje vladnih ukrepov vključen še nekdo z lokalne ravni, ki se dobro spopada z epidemijo,« pravi kočevski župan Vladimir Prebilič, ki ocenjuje, da bodo žal nujni še kakšni drugi ukrepi.



FOTO: Tadej Regent/Delo
FOTO: Tadej Regent/Delo
Jasmina Vidmar
, generalna sekretarka SOS, pravi, da z zadnjim pozivom vladi niso želeli nasprotovati vladnim ukrepom, ampak poudariti, da so občine do zdaj naredile zelo veliko za omejitev epidemije in da bi lahko še več. »Z vlado odlično sodelujemo na veliko področjih in škoda je, da občine v procese, povezane z epidemijo, niso bile še bolj vključene.« Morda bi prej dosegli to, kar je v sedanjih razmerah najpomembnejše – da bi ljudje upoštevali pravila vlade, povezana z epidemijo.
 

Čas je za solidarnost


K temu je kar na facebooku pozval tudi ljubljanski župan Zoran Janković, celjska podžupanja Breda Arnšek pa pravi: »Res je, da ima o situaciji, v kateri smo se znašli, vsakdo svoje mnenje. S tem ni nič narobe. V dobro nas samih, naših najbližjih in v dobro skupnosti je prav, da smo glede upoštevanja ukrepov vsi na istem bregu. Zdaj je čas za spoštljivost, odgovornost in solidarnost.«

Jože Doles, župan občine Bloke, kjer med 1630 prebivalci nimajo niti enega okuženega s koronavirusom, meni, da naši ukrepi v primerjavi s sosednjimi državami niso niti tako zelo ostri: »Epidemiološke razmere so v Sloveniji resne in bil bi čas, da nehamo vsak ukrep, ki ga sprejme vlada, ocenjevati, kako je slab. Nehajmo politizirati, spoštujemo ukrepe in ustavimo epidemijo.«

Komentarji: