Katja Željan, Kaja Kraljevič
Ajdovščina, Koper – Šole, vrtci in druge javne ustanove na Ajdovskem so včeraj spet odprli vrata, a orkanska burja v Vipavski dolini se utegne že popoldne ponovno okrepiti. Na Obali opozarjajo na padajoče predmete.
Včeraj je Ajdovščino obiskal poveljnik Civilne zaščite Slovenije Miran Bogataj. S pripadniki civilne zaščite in gasilskih enot se je pogovarjal o ključnih težavah, ki jih kaže v spopadu z burjo dolgoročno reševati. »Izgovarjanje, da je to nenormalen vremenski pojav, nam ne koristi. Menim, da so bili dosedanji ukrepi na tem področju ustrezni in učinkoviti, vendar jih v nedogled ne moremo izvajati. Tudi zagotovila, da burje letos ne bo več, ni.« Po Bogatajevih besedah je bilo samo v ajdovski občini v zadnjih desetih dneh več kot sto intervencij, večino pa opravijo gasilci, pripadniki civilne zaščite, policisti ter delavci komunalnih in elektro podjetij, ki skrbijo za vzpostavitev potrebne infrastrukture.
Med največjimi težavami območja Bogataj sicer omenja problematiko neustreznih strešnih kritin pa tudi to, da hitra cesta skozi Vipavsko dolino še vedno nima ustrezne protivetrne zaščite. »Samo zapora prometa ni rešitev, zato se bomo z upravljavcem cest in policijo poskušali dogovoriti, da bi bile cestne zapore manj prepustne, kot so zdaj. Doslej smo z Darsom uspešno poskrbeli za varnost, nadzor prometa v času burje pa je eden glavnih problemov, s katerimi se bomo morali še spopasti.« Poveljnik Civilne zaščite Slovenije se obenem sprašuje, ali so merilne točke hitrosti burje ustrezno postavljene in ali dejansko zajemajo območja, ki pokažejo najbolj realno sliko vremenskega dogajanja. S tem vprašanjem se bodo v prihodnje obrnili na strokovnjake.
Na Obali burja še vedno povzroča nemalo težav, močnejša pa je znova napovedana v večernih urah. Civilna zaščita in Krajevna skupnost Piran sta posebej opozorili prebivalce in obiskovalce, da je burja poškodovala veliko streh, anten in fasad v mestu. Opazili so veliko visečih predmetov na robovih streh, pri čemer je velika verjetnost, da bodo padli na ulice. Zato še vedno velja opozorilo, naj ljudje ne hodijo ven, če ni nujno, oziroma naj hodijo po sredini ulic ali po obalnih ulicah. Tudi iz koprske občine opozarjajo, da se bo burja danes spet okrepila, najmočnejša bo predvidoma ponoči in jutri dopoldne, popoldne pa naj bi počasi začela slabeti. Na najbolj izpostavljenih delih pričakujejo sunke do sto kilometrov na uro.