ZZZS zavrnil pritožbo Renejeve mame o zdravljenju v tujini

Odvetnica Nina Zidar Klemenčič napoveduje tožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Objavljeno
31. julij 2014 18.07
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA

Ljubljana - Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je kot neutemeljeno zavrnil pritožbo Amele Talić, mame dveletnega Reneja, ki se je rodil z deformacijo noge, na prvostopenjsko odločitev o zavrnitvi zdravljenja v tujini.

Renejeva zagovornica Nina Zidar Klemenčič napoveduje, da se bo obrnila tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice.

V odločbi ZZZS navaja, da v Sloveniji niso bile izčrpane možnosti zdravljena, kar je temeljni pogoj za odobritev napotitve na zdravljenje v tujini.

A odvetnica Zidar Klemenčičeva opozarja, da bi ZZZS po zakonu moral presojati stanje zavarovanca ob vložitvi zahteve za napotitev na zdravljenje v tujino. Kot protiustavno zavrača razlago, da je zavarovančeva dolžnost, da ob neodobritvi zdravljenja čaka do pravnomočne odločitve, preden začne sam iskati rešitve, sicer lahko pravice izgubi.

Po njenem mnenju je odločba »obremenjena s hudimi kršitvami pravil upravnega postopka in materialnega prava ter ponovno napačno ugotavlja dejansko stanje in se ponovno v celoti opira na mnenje konzilija Ortopedske klinike v Ljubljani« - torej mnenje, katerega verodostojnost je Renejeva mati izpodbijala pred drugostopenjskim organom.

Zidar Klemenčičeva izpostavlja, da konzilij deluje v okviru iste klinike, ki je napotitvi v tujino že v začetku nasprotovala. »Ugotovitev o tem, ali je to mnenje strokovno sprejemljivo in nepristansko, je mogoča samo, če ga izdela oziroma potrdi neodvisno in nepristransko strokovno telo,« dodaja zagovornica dečka, ki je v tem času v ZDA že prestal prvo operacijo rekonstrukcije stopala, katere stroške njegova družina krije s pomočjo donacij. Otrokova mati je pred dnevi na družbenih omrežjih poročala, da Rene po operaciji dobro okreva in je že naredil prve korake.

»ZZZS zavajajoče navaja, da naj bi Reneja pozval na pregled na dunajsko kliniko Speising,« dodaja Zidar Klemenčičeva. Poudarja, da ne deček sam ne ona kot njegova zakonita zastopnica ali njena odvetniška pisarna niso prejeli nobenega poziva k pregledu na dunajski kliniki s strani ZZZS ali kake tretje stranke v upravnem postopku po pritožbi zoper odločbo ZZZS.

Renejeva zagovornica še poudarja, da je dunajska klinika Speising že pred izdajo prvega mnenja konzilija ortopedske klinike slednjemu izrazila svoje mnenje, da je pri Reneju rekonstrukcijska operacija mogoča. Konzilij tega mnenja ni upošteval, prav tako ga ni upošteval ZZZS, dodaja Zidar Klemenčičeva.

Tako napoveduje tožbo na delovno in socialno sodišče, saj meni, da je ZZZS v tem postopku kršil pravila zakona o upravnem postopku ter odločal arbitrarno in samovoljno, brez spoštovanj temeljnih načel neodvisnosti in nepristranosti.

Zaradi kršitve 8. člena evropske konvencije o človekovih pravicah se bodo obrnili tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice in zahtevali izdajo začasne odredbe. Omenjena zadeva namreč posega v področje temeljnih človekovih pravic, kakršna je pravica do fizične integritete in zdravja, pojasnjuje Zidar Klemenčičeva.

Osmi člen konvencije od državnih organov zahteva, da pri odločanju o zahtevkih, povezanih z vprašanji, ki imajo posledice za fizično ali psihično integriteto posameznika, kar vključuje zdravniške posege in terapije, v postopku odločanja zagotovijo ustrezno neodvisnost strokovnjakov, ki podajajo mnenje, sodelovanje prizadetega in hitrost odločanja.

»Neutemeljena zavrnitev storitev, ki jih zakonodaja sicer zagotavlja prebivalcem, lahko vzbuja tudi vprašanja o diskriminaciji. Če država posameznikom zagotavlja pravice, jih je dolžna zagotavljati učinkovito, nepristransko in enako za vse,« izpostavlja Renejeva zagovornica.

Renejev primer je po oceni odvetnice pokazal na veliko neurejenost področja napotitev na zdravljenje v tujino in velik problem pri zagotavljanju neodvisnega odločanja v teh postopkih.