Hodorkovski o Putinu: Maščevanje ni racionalno

Za pomoč pri izpustitvi se je posebej zahvalil nemški kanclerki Angeli Merkel.

Objavljeno
22. december 2013 14.45
GERMANY-RUSSIA-JUSTICE-RIGHTS-POLITICS-KHODORKOVSKY
Ni. Č., Pi. K., Delo.si, STA
Ni. Č., Pi. K., Delo.si, STA

Berlin - Nekdanji naftni tajkun in ostri kritik Kremlja Mihail Hodorkovski je napovedal, da ne namerava vstopiti v politiko in da ne bo zahteval vrnitve premoženja svojega nekdanjega podjetja Jukos.

V Rusijo se bo vrnil le, če bo prepričan, da jo lahko tudi zapusti, je še razkril v prvem intervjuju po petkovi izpustitvi iz zapora.

Na današnji novinarski konferenci je znova zatrdil, da se ne bo podal v politiko, si pa bo prizadeval za izpustitev političnih zapornikov v Rusiji. Za pomoč pri izpustitvi se je posebej zahvalil nemški kanclerki Angeli Merkel, poroča AFP.

»Maščevanje ne bi bilo racionalno«

Glede odnosa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je dejal, da z njim ni sklenil nikakršnega dogovora. »Poslal sem pismo s prošnjo za pomilostitev zaradi družinskih razlogov, v odgovoru pa prejel, da je prošnja odobrena brez kakršnih koli pogojev.«

Na vprašanje, ali bo Putinu lahko odpustil, je dejal: »Rekel bom tako - mislim, da maščevanje ne bi bilo racionalno, jaz pa nikoli ne delam neracionalnih korakov.«

Simbolično je za kraj srečanja s predstavniki sedme sile izbral muzej, posvečen Berlinskemu zidu, ki stoji nedaleč od Check Point Charlie, znane točke prehoda med nekdanjim Vzhodnim in Zahodnim Berlinom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V svojem prvem intervjuju, ki ga je dal v soboto za moskovsko do Kremlja kritično politično revijo The New Times, je nekoč najbogatejši Rus sicer že povedal, da je čudovito biti svoboden po desetih letih. »Najpomembnejša stvar v tem trenutku je: svoboda, svoboda, svoboda!«

»Nimam namena vstopiti v politiko in se ne nameravam potegovati za vrnitev premoženja,« je še razkril v videopogovoru z odgovorno urednico The New Timesa Evgenijo Albaz. Eden najbolj slavnih ruskih političnih zapornikov je sicer tekom let redno pisal za omenjeno revijo.

Čeprav so iz Kremlja po pomilostitvi sporočili, da Hodorkovskemu ni treba v izgnanstvo, je Hodorkovski v intervjuju dejal, da se bo v Rusijo vrnil le, če bo prepričan, da jo bo lahko, ko bo želel, tudi zapustil.

Ob tem je ponovil, da ruske oblasti njegovega izpusta niso pogojevale z ničemer in da v svoji prošnji za pomilostitev ni priznal krivde za očitana dejanja.

V pogovoru je razkril tudi podrobnosti vsakdanjega življenja za zapahi. Med drugim je v normalni postelji spal le tri dni vsake tri mesece, in sicer v sobi, ki je namenjena družinskim obiskom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Hodorkovskega, ki je v zaporu preživel več kot desetletje, je ruski predsednik Vladimir Putin v petek presenetljivo pomilostil. Še isti dan je bil izpuščen, nato pa je takoj odletel v Berlin, kjer se je v soboto že srečal z najožjimi člani svoje družine - s sinom Pavlom, ki živi v ZDA, in zvečer še s starši, ki so v Nemčijo tako kot on pripotovali iz Rusije.

Pomembno vlogo pri pomilostitvi Hodorkovskega je sicer odigral nekdanji nemški zunanji minister Hans-Dietrich Genscher, ki se je pred dvema letoma in pol skrivaj vključil v proces mediacije z ruskimi oblastmi. Hodorkovski je nato Putina za pomilostitev uradno zaprosil 12. novembra, kot glavni razlog pa je navedel družinske razmere oz. bolezen svoje mame Marine.

Nekdanji prvi mož naftne družbe Jukos je bil zaprt od leta 2003. Leta 2005 je bil na prvem sojenju spoznan za krivega davčne utaje in goljufije, na drugem sojenju leta 2010 pa še poneverbe. Njegovo skupno zaporno kazen so s 14 znižali na 11 let ter jo nato skrajšali še dva meseca, kar pomeni, da naj bi bil izpuščen avgusta prihodnje leto.