Hrvaški vrh ne sprejema teze o zločinski organizaciji

Sodba generalom v Haagu je znova razkrila izjemno nizko raven objektivnosti v večini pomembnejših hrvaških medijev.

Objavljeno
15. april 2011 10.04
Posodobljeno
15. april 2011 10.26
Ma. Ja., Delo.si, Rok Kajzer, Zagreb
Ma. Ja., Delo.si, Rok Kajzer, Zagreb
Haag, Zagreb - Mednarodno kazensko sodišče za območje nekdanje Jugoslavije je ugotovilo, da sta hrvaška generala Ante Gotovina in Mladen Markač sodelovala v združeni zločinski organizaciji, katere cilj je bilo med in po operaciji Nevihta avgusta 1995 prisilno in trajno odstraniti srbsko prebivalstvo z okupiranega območja na Hrvaškem.

Spoznali so ju za kriva v več točkah obtožnice: v prvi točki, pregon kot zločin proti človeštvu; v drugi točki, deportacija kot zločin proti človeštvu; v četrti točki, kraja zasebne in javne lastnine kot kršenje pravil vojskovanja; v peti točki, uničevanje kot kršenje pravil vojskovanja; v šesti točki, umori kot zločin proti človeštvu; v sedmi točki, umori kot kršenje pravil vojskovanja; v osmi točki, nehumana dejanja kot zločin proti človeštvu; in v deveti točki, okrutno ravnanje kot kršenje pravil vojskovanja. Sodišče ju ni spoznalo za kriva v tretji točki obtožnice, ki ju je bremenila prisilnega preseljevanja kot zločina proti človeštvu. Generalu Gotovini so izrekli 24-letno zaporno kazen, generalu Markaču pa 18-letno, pri čemer ima možnost, da odšteje 1447 dni, ki jih je že preživel v zaporu.

Haaško sodišče je generala Ivana Čermaka oprostilo vseh točk obtožnice in predlagalo, da ga nemudoma osvobodijo.

Odvetnik generala Gotovine napovedal pritožbo

Odvetnik generala Gotovine Luka Mišetić je po razglasitvi sodbe za hrvaško nacionalno televizijo HRT povedal, da so zelo presenečeni. Kot je dejal, se zdi, da »sodnik preprosto ne bi poslušal obrambe«. Dodal je, da jim preostane zgolj pritožba.

ODZIVI: Ne sprejemajo teze o zločinski organizaciji

Jadranka Kosor, predsednica vlade: »Sodba ni pravnomočna, pred nami je pritožbeni postopek. Odločitev prvostopenjskega sveta, da je hrvaško državno vodstvo delovalo v zločinski organizaciji (kar je v nasprotju z mednarodnim pravom in konvencijami OZN), je za hrvaško vlado nesprejemljiva. Ta bo v skladu s pravnimi možnostmi storila vse, da se ta kvalifikacija razveljavi.«

Ivo Josipović, predsednik republike: »Obsodilna sodba s svojo obrazložitvijo in kaznijo, še posebej s tezo o obstoju zločinske organizacije, ki vključuje najvišji politični in vojaški vrh države, je resen pravni in politični akt. Ta je šokiral tudi mene ... Obsodba, čeprav zelo težka, pa ne postavlja pod vprašaj legitimnosti in legalnosti domovinske vojne in operacij, vključujoč Nevihto. Prepričan sem, da takšna organizacija ni obstajala. Teza pa kljub temu ne določa, da so vsi pripadniki vojske in policije sodelavci v tem dejanju. Hrvaška spoštuje in bo spoštovala vse heroje, ki so ohranili našo neodvisnost in svobodo. Pričakujemo, da bodo v pritožbenem postopku teze, na katerih sloni obsodba, znova temeljito preverjene in izpodbite. Za nas bo domovinska vojna ostala pravičen in obrambni boj, v katerem smo ohranili svobodo in neodvisnost od agresije in zločinske politike Miloševićevega režima.«

Zoran Milanović, predsednik največje opozicijske stranke SDP: »Grenak občutek. Obstoja zločinske organizacije ne priznavamo in ga nikoli ne bomo, generali pa so na žalost dobili takšno kazen, ker se zločini niso kaznovali. Hrvaška po Nevihti ni delovala kot pravna država; če bi, danes ne bi plačevali tega dolga.«

Branko Borković - Mladi jastreb, eden od poveljnikov Vukovarja: »S to sodbo smo obsojeni vsi mi - domovinska vojna in Hrvaška. Ponosen sem, ker sem sodeloval v zločinskem dejanju, osvobajanju Hrvaške.«

Srbski predsednik Boris Tadić je v odzivu na obsodbo dejal, da je sodišče postopalo v skladu s pravom. »Če imamo kazni primerne zločinu, ki je bil storjen, potem imamo večje možnosti za spravo med državljani na območju jugovzhodne Evrope.«

Predsednik Republike srbske Milorad Dodik je izjavil, da sodba odpravlja stereotipe o tem, da so se samo Srbi vojskovali organizirano, ostali pa »posamezno in samo ob določenih priložnostih«.

Društva srbskih beguncev iz Hrvaške so sodbo pozdravila in izrazila upanje, da bo pripeljala do preložitve vstopa Hrvaške v EU, dokler ne bo sprejeta celovita, pravična in trajna rešitev premoženjskih in številnih drugih težav pregnanih Srbov.

V Evropski komisiji pa so poudarili, da se pogajanja s Hrvaško nadaljujejo ne glede na razsodbo haaškega sodišča in da od Hrvaške pričakujejo nadaljnje sodelovanje s Haagom. »Popolno sodelovanje s haaškim sodiščem ostaja ključno za zaprtje poglavja o pravosodju.«

Državotvorna in domoljubna trobila

Sojenje in sodba generalom v Haagu sta znova razkrila izjemno nizko raven objektivnosti v večini pomembnejših hrvaških medijev. Zelo malo je bilo medijev in novinarjev, ki so poročali v skladu z novinarskimi standardi in ohranili profesionalno držo in distanco. Večina se jih je prelevila v državotvorna in domoljubna trobila.

Tako so nekateri mediji še naprej širili tezo, da so bili danes obsojeni država, narod, domovinska vojna in operacija Nevihta, čeprav je sodišče izrecno poudarilo, da ločuje legitimnost operacije od zagrešenih zločinov. Mediji in novinarji, razen redkih izjem, se očitno niso hoteli zameriti večinskemu javnemu mnenju z nepristranskim poročanjem.

Preberite tudi komentar Pljunek v obraz zgodovine