Na čelu ameriškega zdravstva Tom Daschle?

Novoizvoljeni predsednik ZDA Barack Obama, ki te dni sestavlja svojo administracijo, naj bi za ministra za zdravstvo izbral nekdanjega vodjo senatne večine Toma Daschlea iz Južne Dakote

Tj.L./STA
čet, 20.11.2008, 11:01

New York - Novoizvoljeni predsednik ZDA Barack Obama, ki te dni sestavlja svojo administracijo, naj bi za ministra za zdravstvo izbral nekdanjega vodjo senatne večine Toma Daschlea iz Južne Dakote. Vse več je tudi namigov, da bo Obama za državno sekretarko izbral newyorško senatorko Hillary Clinton.

Obama je pred volitvami obljubil korenito zdravstveno reformo in za zdaj sicer nepotrjena izbira umirjenega Daschlea z dobrimi zvezami v kongresu tako med demokrati kot tudi pri republikanskih senatorjih pozitivno odmeva. Daschle je senatne demokrate vodil od leta 2001, vendar je leta 2004 doživel boleč poraz na volitvah in se preselil med lobiste. Za zdaj so iz Obamovega štaba uradno sicer sporočili le, da bo Daschle vodil prenos oblasti na ministrstvu.


Clintonova nova državna sekretarka?

 

Vse več namigov tudi kaže, da bo Obama izbral newyorško senatorko Hillary Clinton za državno sekretarko, čeprav iz njenega tabora prihajajo informacije, da je položaj pravzaprav niti ne zanima preveč. Njen soprog, nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton, pa naj bi bil pripravljen storiti vse, da žena dobi položaj, pri čemer se bo odpovedal tudi denarju, ki jih tuje države prispevajo v njegov dobrodelni sklad.

 

Odločitev za Clintonovo bi bila sicer po mnenju ameriških komentatorjev tvegana za Obamo, saj je senatorka zelo močna osebnost. Po mnenju drugih pa bi se lahko to izkazalo za dobro potezo, saj Clintonove ne bo v senatu, ko se bo odločalo o zdravstveni reformi. Clintonova je leta 1993 vodila zdravstveno reformo, ki je neslavno propadla. Prav zdravstvena reforma je bila tudi glavna tema njene predsedniške kampanje.


Nekdanji državni sekretar Powell novi minister za izobraževanje?

 

Za pravosodnega ministra je Obama pogojno že izbral Erica Holderja, glede ostalih ministrstev pa krožijo številna imena. Med drugim kot možnega ministra za izobraževanje omenjajo nekdanjega državnega sekretarja Colina Powella, kot možnega ministra za transport pa demokratskega kongresnika slovenskega rodu iz Minnesote Jamesa Oberstarja, ki vbodi odbor za transport v predstavniškem domu kongresa.

 

Med imeni za finančnega ministra se pojavljajo Larry Summers, ki je ta položaj zasedal v Clintonovi administraciji, nekdanji predsednik zveznih rezerv Paul Volcker in predsednik zveznih rezerv New Yorka Timothy Geithner. Kot možne obrambne ministre omenjajo sedanjega Bushevega ministra Roberta Gatesa, nekdanjega sekretarja za mornarico Richarda Danziga in demokratskega senatorja z Rhode Islanda Jacka Reeda. Republikanskega senatorja Chucka Hagela pa menjajo kot možnega kandidata tako za obrambnega ministra kot za državnega sekretarja.


V Missouriju zmaga McCainu

 

Ameriška televizija CNN je medtem po več kot dveh tednih v sredo razglasila zmagovalca predsedniških volitev v državi Missouri. To je republikanec John McCain, ki je zmagal z razliko 0,1 odstotka. Pričakovana zmaga v Missouriju daje McCainu 11 elektorskih glasov in končni rezultat predsedniških volitev ZDA 2008 je tako 365 proti 173 za Obamo. McCain je v Missouriju zmagal za nekaj več kot 3600 od skupaj 1,9 milijona oddanih glasov. Država Missouri tako prvič po letu 1960 ni volila zmagovalca volitev.

 

Republikanski senator z Aljaske Ted Stevens je v sredo še pred uradno potrditvijo izidov priznal poraz proti demokratskemu izzivalcu, županu mesta Anchorage Marku Begichu. Demokrati imajo zdaj najmanj 56 sedežev v zveznem senatu ter dva neodvisna, ki glasujeta z njimi. Odločitve še ni v Georgiji, kjer bo 2. decembra drugi krog in v Minnesoti, kjer poteka ponovno štetje glasovnic. Stevensov poraz je potrdila tudi guvernerka Aljaske in nekdanja podpredsedniška kandidatka republikancev Sarah Palin, ki je Begichu čestitala za zmago.

Povezane novice

Hillary še neodločena
19. november ob 13:06
Barack Obama je položaj pravosodnega ministra v svoji prihodnji administraciji ponudil Ericu Holderju. Hillary Clinton pa še vedno omahuje ...

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se

Komentarji

Prikaži: starejši prej
3 komentarji
Neznan

Tom Daschle je napisal knjigo o tem, kako bi on uredil zdravstvo, pa tudi delal je za odvetniške pisarne, ki so urejele stvari za razne zdravstvene organizacije, farmacevtske frime. Pa še potomec katoliških nemcev je.
Zanimivo pri vsem tem je, da se nejgov načrt v marsičem razlikuje od prisotpa k reševanju zdravstva, ki jih je zagovarjal Obama v svoji predvolilni kampanji. Čeprav je T.Daschle že od vsega začetka Obamove kampanje lobiral za ta položaj.

Pričakujem resne pozitivne refrome Ameriškega zdravstva. Ponuja rešitve, ki se jih tudi zavarovalnica ne bi branila (tako, da bi program šel skozi senat).

Sistem pa bo v marsičem bolj podoben Slovenskemu, po katerem se je zgledovala celo Hilary. S pomembno razliko, da imajo Američani večji budget za zdravstvo, boljše organizacijske sposobnosti, ter imajo mnogo večji kadrovski potencial.

In tu tudi bistveni problem našega zdravstva: podhranjeno v kadru, podhranjeno z napravami, in polno zajedalskega kadra, ki nima kaj delati v zdravstvu
(miljoni evrov se zapravljajo zato, da nekateri prodajajo plastične vozičke zaradi informacijske pooblaščenke (čeprav so take škatle lahko dobijo tudi za 20xmanjšo ceno).

23. november 2008, ob 09:36:23
bbs

moji viri pravijo

da je verjetnost, da bo ZDA prišla na rob državljanske vojne v naslednjih 10 letih

100 %

samo potrebno je definirati ta ROB, je precej raztegljiv pojem

21. november 2008, ob 10:12:14
Demidzen

Obama at national convention:


For eighteen long months, you have stood up, one by one, and said enough to the politics of the past. You understand that in this election, the greatest risk we can take is to try the same old politics with the same old players and expect a different result. You have shown what history teaches us - that at defining moments like this one, the change we need doesn't come from Washington. Change comes to Washington. Change happens because the American people demand it - because they rise up and insist on new ideas and new leadership, a new politics for a new time.

America, this is one of those moments!


::)))

21. november 2008, ob 04:14:20
3 komentarji
Stran: <|1|>
Prikaži: starejši prej