News of the World po 168 letih: Hvala in na svidenje

»Vdiralo se je v telefone in to resnično obžalujemo. Za to grozno napako ni nobenega opravičila,« so zapisali.

Objavljeno
10. julij 2011 09.05
Posodobljeno
10. julij 2011 09.20
Mo. Z., Delo.si
Mo. Z., Delo.si
London - Z besedami »Hvala in nasvidenje« na naslovnici se je poslovil britanski tabloid New of the World. Zadnjo izdajo so pospremili z nadnaslovom Najboljši časopis na svetu 1834 - 2011.

Lastnik tabloida, medijski mogotec Rupert Murdoch se je za ukinitev odločil po škandalu z vdiranjem v telefone, ki je v minulem tednu dobil nove razsežnosti in poskrbel za val ogorčenja v britanski javnosti in političnem vrhu.

»Po 168 letih se žalostni, a ponosni poslavljamo od naših 7,5 milijona zvestih bralcev,« so zapisali novinarji v zadnji izdaji časnika, ki je v preteklih letih razkril marsikatero zgodbo o bogatih in slavnih, poskrbel pa tudi za marsikateri škandal.

Tabloid je v uvodniku na tretji strani, kjer so običajno objavljene fotografije pomanjkljivo oblečenih deklet, zapisal, da odkar je začel izhajati pred 168 leti, je postal »del življenja Britancev, tako kot nedeljsko kosilo«. Hkrati pa je priznal, da so v prizadevanjih, da bi poklicali na odgovornost javne osebnosti, nekateri sodelavci časnika kršili določene standarde, piše STA.

»Preprosto, izgubili smo smer. Vdiralo se je v telefone in časnik to resnično obžaluje. Za to grozno napako ni nobenega opravičila,« so zapisali pri News of the World.

Obtožbe vdiranja v telefone niso nič novega

Prvič je tovrstna praksa novinarjev prišla na dan leta 2007, ko sta si eden od nekdanjih urednikov in zasebni preiskovalec z vdiranjem v telefone sodelavcev članov kraljeve družine, vključno s princem Williamom, prislužila zaporno kazen. Nedavno je nato tabloid zaradi podobnih obtožb dosegel poravnavo z igralko Sienno Miller, piše STA.

Nove razsežnosti pa je škandal dobil minuli teden, ko je prišlo na dan, da so bile žrtve vdiranja v telefone tudi žrtve ugrabitev ter svojci ubitih vojakov v Iraku in Afganistanu in žrtev terorističnega napada julija 2005 v Londonu. Posebno ogorčenje je povzročil primer 13-letne Milly Dowler, ki je bila ugrabljena in umorjena leta 2002.

Sodelavci tabloida so poslušali vse bolj obupana sporočila, ki so jih na njenem telefonu puščali starši in prijatelji. Ko se je telefonski predal zapolnil, so nekaj sporočil celo izbrisali, da bi omogočili prejem novih. Dejanje so njeni bližnji in policija napak razumeli kot dokaz, da je deklica še živa.

Nove in nove obtožbe

Potem ko so vsak dan prihajale na dan nove obtožbe v povezavi z vdiranjem v telefone, pojavile pa so se tudi trditve, da naj bi tabloid za podatke plačeval policistom, je premier David Cameron v petek napovedal uvedbo javne preiskave škandala in tudi preiskavo o ureditvi na področju medijev.

Aretirali tudi Cameronovega tiskovnega predstavnika

Prav tako v petek je policija v povezavi s škandalom že izvedla dve aretaciji. Zaradi suma vdiranja v telefone in korupcije je prijela nekdanjega urednika tabloida Andyja Coulsona, ki je bil do januarja letos svetovalec za medije in tiskovni predstavnik premiera Camerona.

V povezavi z domnevnim plačevanjem policistom za podatke so aretirali tudi nekdanjega novinarja Clivea Goodmana, ki se je leta 2007 zaradi enakih obtožb že znašel za zapahi.

Murdoch se je sicer že pred tem, v četrtek, odločil, da tabloid s skoraj trimilijonsko naklado ukine. News of the World bo tako danes izšel zadnjič, vse prihodek od zadnje izdaje pa bo šel v dobrodelne namene.