»Somalije ne smemo ignorirati«

Svetovni voditelji v Londonu razpravljajo o prihodnosti Somalije.

Meyas Al Mansour, zunanja politika
čet, 23.02.2012, 12:00; spremenjen: 14:45

London - Na konferenci v angleški prestolnici se številni pomembni svetovni akterji pogovarjajo predvsem o tem, kako končno pomagati Somaliji do miru. Britanski premier David Cameron je v uvodnem nagovoru dejal, da »Somalije smemo ignorirati« in izrazil upanje, da bodo ustvarili nov momentum, ki bo tej vzhodnoafriški državi pomagal najti pot iz dve desetletji trajajoče državljanske vojne ter končati s terorizmom in piratskimi napadi, ki so v zadnjem obdobju zaznamovali državo.

Britanski zunanji minister William Hague je za BBC dejal, da je glavni namen te konference iskati rešitve za Somalijo, brez posredovanja Zahoda. V Londonu je ob zunanji ministrici ZDA Hillary Clinton, generalnem sekretarju OZN Ban Ki Munu in nigerijskem predsedniku Goodlucku Jonathanu, prisoten tudi somalski premier Abdiveli Mohamed Ali, ni pa nobenega predstavnika islamistične milice al Šabab, ki nadzira velik del države in ki je eden glavnih razlogov za desetletja dolgo brezvladje. Ta še otežuje razmere v državi, ki je bila lani soočena s hudo lakoto.

Cameron je že dan pred konferenco v britanskem parlamentu dejal, da bi se morala svetovna javnost somalskega problema lotiti bolj koordinirano.

Britanske in druge ladje sicer že patruljirajo ob somalski obali in preprečujejo piratske napade, mirovniške sile s svojo prisotnostjo v državi skrbijo za varnost pred napadi al Šababa, a vse to ni dovolj, da bi se država vendarle izvila iz krča brezvladja.

Že v sredo je varnostni svet OZN sicer odločil, da se število mirovnih sil Afriške unije v Somaliji poviša na 17.000 vojakov, ki bodo skrbeli za varnost Somalcev. A jim je treba priskrbeti tudi prehransko pomoč, saj je navkljub koncu najhujše lakote v zadnjih 60. letih, še vedno podhranjenih okoli dva milijona in pol prebivalcev.

Somalski premier Ali je ob konferenci za BBC dejal, da je Somalija na razpotju in da bi za pot proti stabilnosti potrebovala tudi finančno injekcijo. Kako bo z državo v prihodnosti bo odvisno tudi od al Šababa, ki pa Britanijo že opozarja, da bodo njihovi poizkusi imperializma v tej islamski državi jalovi.

Povezane novice

HRW: Somalski otroci »topovska hrana« upornikov
21. februar ob 16:23
Organizacija Human Rights Watch opozarja na zlorabe in ugrabitve otrok na območjih, ki jih nadzorujejo uporniki.

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se