Unicef opozarja na zlorabe palestinskih otrok v izraelskih zaporih

Unicefovo poročilo razkriva, da s palestinskimi otroki ravnajo »kruto, nehumano in ponižujoče«.

Objavljeno
06. marec 2013 15.10
Posodobljeno
06. marec 2013 17.00
T. Sch., Delo.si
T. Sch., Delo.si

Jeruzalem — Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) je danes objavil poročilo o ravnanju z otroki v izraelskih vojaških zaporih. V poročilu opozarjajo na slabo ravnanje s palestinskimi mladoletniki, ki naj bi bilo »obsežno, sistematično in institucionalizirano«. Unicef v poročilu poudarja, da je Izrael edina država na svetu, kjer otrokom »sistematično« sodijo pred vojaškimi sodišči.

Unicef v poročilu objavlja dokaze o »krutem, nehumanem in ponižujočem ravnanju ali kaznovanju« mladoletnih Palestincev.

Navaja, da so izraelske sile v preteklem desetletju aretirale, zaslišale in sodno preganjale okoli 7000 otrok, starih med 12 in 17 let, večinoma fantov, kar pomeni, da so obravnavale povprečno dva dečka vsak dan. Večina je bila aretiranih zaradi metanja kamenja.

Zadnji podatki razkrivajo, da je bilo konec januarja priprtih 233 palestinskih otrok, med katerimi jih je bilo 31 mlajših od 16 let, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Izrael je edina država na svetu, kjer otroka, ki je aretiran, avtomatično postavijo pred vojaško sodišče,« je opozoril predstavnik Unicefa Jean-Nicolas Beuze. »Otrok je civilist,« je poudaril.

Unicef je v poročilu za Izrael pripravil 38 priporočil, Izrael pa je v odgovoru obljubil, da bo preučil priporočila in jih poskušal uresničiti. Med priporočili je prepoved zapora v samici in zavezovanja oči ter zapiranje v zaporih na palestinskem teritoriju in dostop do zdravniške pomoči. Zahtevajo pa predvsem, da bi z otroki ravnali dostojno in ustrezno starosti.

Medtem ko je največja zagrožena kazen za otroke, stare med 12 in 13 let, šest mesecev, se kazen za otroke nad 14. letom starosti drastično poveča - grozi jim med deset in 20 let zapora.

Številni otroci so povedali, da so jih nasilno zbujali sredi noči in jih privedli na zaslišanje z zvezanimi rokami in zakritimi očmi ter jim odrekali spanje. Fizične in verbalne zlorabe so običajne, dostop do vode, hrane in stranišč pa zelo omejen. Unicef poleg tega ni našel dokazov, da bi otroke na zaslišanjih spremljali odvetniki ali družinski člani.

Zaslišanja so po navedbah poročila »mešanica zastraševanja, groženj in fizičnega nasilja, z jasnim namenom prisiliti otroka, da prizna«. Na koncu zaslišanj jih večina prizna in podpiše papirje v hebrejščini, ki jo palestinski otroci komaj razumejo. Na sodišču je glavni dokaz proti njim ravno priznanje, ki so ga podpisali pod pritiskom, še navaja AFP.