V SD predlagajo uvedbo davčnih blagajn

Dvig DDV vidijo kot skrajni ukrep. Predlagajo tudi spremembo dohodninske zakonodaje in obdavčenje transakcij v davčne oaze.

Objavljeno
09. maj 2013 13.26
Seja vlade
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA

Ljubljana - V SD so pred današnjo sejo vlade pripravili več predlogov za dopolnitev programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa.

Med drugim dvig osnovne stopnje DDV vidijo kot skrajni ukrep, predlagajo uvedbo davčnih blagajn in boj proti davčnim utajam, privatizacija državnega premoženja pa naj poteka le na podlagi sprejete strategijeza upravljanje kapitalskih naložb države. To je v okviru vzpostavljanja Slovenskega državnega holdinga pričakovati v naslednjih mesecih.

Eden od predvidenih ukrepov za izhod iz krize je tudi privatizacija državnega premoženja. Vlada napoveduje, da bo že v kratkem v DZ poslala predlog za prodajo nekaj državnih naložb.

V drugi največji koalicijski stranki menijo še, da bi moral biti dvig davka na dodano vrednost (DDV) skrajni ukrep. Če bo do njega prihodnje leto res prišlo, pa bi se morala po njihovem prepričanju dvigniti le osnovna stopnja z 20 na 22 odstotkov.

Predlog: Sprememba dohodninske zakonodaje

V SD predlagajo še spremembe dohodninske zakonodaje, tako da bi se meja za vstop v najvišji razred s 50-odstotno obdavčitvijo znižala na bruto davčno osnovo 50.000 evrov. S tega naslova pričakujejo izkupiček v višini 20 milijonov evrov na leto.

Predlog: Uvedba davčnih blagajn

Predlagajo tudi uvedbo davčnih blagajn po hrvaškem vzoru in zaostritev kaznovalne politike zaradi prirejanja poslovnih rezultatov. Od tega si v prvem letu obetajo 40 milijonov evrov, v prihodnjih letih pa naj bi izkupiček narasel do 150 milijonov evrov.

Predlog: Obdavčenje transakcij v davčne oaze

V SD bi avtomatično obdavčili tudi vse transakcije v davčne oaze. Na drugi strani pa bi vsem tistim, ki bi sredstva iz tovrstnih davčnih jurisdikcij prenesli nazaj v Slovenijo, ponudili davčno amnestijo s sedemodstotno obdavčitvijo.

Predlog: Visoka obdavčitev za legalizacijo črnih gradenj

Davek na nepremičnine bi moral imeti po oceni SD čim manj izjem in premoženje verskih skupnosti nikakor ne bi smelo biti izvzeto. Ob tem v stranki poudarjajo, da bi moralo legalizacijo črnih gradenj spremljati njihova visoka obdavčitev.

Predlog: Manjše število občin

V SD pozivajo tudi k pripravi ukrepov za zmanjšanje število občin oziroma k spodbudam za njihov združevanje, še pojasnjujejo viri iz SD.

Vlada naj bi danes zaključila obravnavo programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa ter oba ključna programska dokumenta za izhod iz krize tudi potrdila. Dokončne predloge ukrepov naj bi nato izvedela tudi javnost, v petek pa naj bi vlada dokumenta poslala Evropski komisiji.