Največji industrijski sejmi regije z najbogatejšo ponudbo zadnjih let

V Celju od 21. do 24. aprila predstavniki industrije iz 31 držav

Objavljeno
16. april 2015 14.14
Posodobljeno
16. april 2015 14.14
Od 21. do 24. aprila 2015 bodo v Celju štirje mednarodni strokovni sejmi. Na sejmih orodjarstva Forma tool, plastike, gume in kemije Plagkem, grafike in pakiranja Graf&Pack ter sejmu Varjenje in livarstvo se bo predstavilo 658 razstavljavcev in zastopnikov, od tega 307 direktno. V družbi Celjski sejem pojasnjujejo, da bo na sejemskem četverčku daleč največja ponudba te industrije v zadnjih letih. Razstavne površine so v primerjavi s predhodnimi sejmi povečali za dve sejemski dvorani. Skupaj s partnerji pa pripravljajo tudi za aktualen strokovni program, ki izhaja iz potreb industrije.


V Celjskem sejmu pojasnjujejo, da so bili pri pripravi tokratnega industrijskega četverčka za razliko od minulih let deležni pozitivnih odzivov razstavljavcev. Ti imajo zasedene proizvodnje zmogljivosti, začenjajo nove investicijske cikle in so ta trenutek eden od vlečnih konjev slovenskega gospodarstva. Kot pretežni izvozniki so se tako orodjarji, kot tudi varilci in livarji morali takoj prilagoditi novim razmeram na svetovnih trgih, in zdaj, ko se je gospodarski optimizem vrnil k njihovim ključnim izvoznim partnerjem, lahko izkoristijo priložnosti, ki se jim ponujajo.


Slovenski orodjarji so že dolga leta pomembni dobavitelji zahtevnih orodij velikim mednarodnim podjetjem. Premorejo vrhunsko znanje, ki ob dejstvu, da je orodjarstvo začetna točka praktično vse proizvodnje, pomeni odlično izhodišče za doseganje višje stopnje rasti ter povečane dodane vrednosti vseh podjetij v proizvodnji verigi. Dr. Blaž Nardin, predsednik UO Združenja Kovinske industrije pri GZS in direktor Gorenje Orodjarna, d.o.o., je tako med drugim prepričan, da brez orodij tudi v prihodnje ne bo mogoč industrijski razvoj. »Mogoče v rahlo drugačni obliki, kot je danes, vendar bodo orodjarske storitve še vedno prisotne. Ker bodo v prihodnosti prišli novi materiali, bo potrebno predvsem pravočasno spremljati razvoj novih tehnologij za njihovo oblikovanje in preoblikovanje,« pojasnjuje Nardin.


Na sejmišču zadnje novosti industrije – Skupinske predstavitve petih držav

Na strokovnem četverčku se bodo aprila zbrali najboljši domači ponudniki te industrije, kot tudi najpomembnejše svetovne blagovne znamke. Zgodile se bodo tudi skupinske predstavitve, in sicer se bodo tako predstavila podjetja iz Italije, Kitajske, Rusije, Srbije in Tajvana.


Razstavljavci napovedujejo, da bodo na celjskem sejmišču predstavili številne novosti v svoji ponudbi. Predstavljene bodo nove tehnične rešitve na področju preoblikovanja pločevine, energijsko varčne izvedbe strojev, industrijski roboti. Ogledati si bo mogoče stroje za obdelavo kovin, za optično merjenje, za predelavo umetnih mas, CNC obdelovalne stroje, rezilna in ročna orodja. Predstavljeni bodo novi izdelki za obdelavo kovin, ki bistveno zmanjšajo obrabo in podaljšajo življenjsko dobo orodja. V razstavnem programu so tudi industrijska maziva, olja, masti, emulzije, čistila in industrijske pralne naprave. Predstavili se bodo ponudniki različne programske opreme, tehničnega svetovanja in servisne podpore, ponudniki grafičnih storitev, izdelkov in storitev za industrijsko označevanje, pakirnih strojev in materialov. Na sejmišču si bo mogoče ogledati vse za varjenje in rezanje, livarske stroje, opremo in materiale. Med novostmi bo tudi simulator varjenja.


Razstavljavci bodo svojo predstavitev popestrili tudi z zabavnejšimi vsebinami. Med drugim bo na sejmišču mogoče prisluhniti slovenskim glasbenim divam. Tanja Žagar bo drugi sejemski dan zapela na podelitvi nagrade SLO MANUS® 2015, ki jo podjetje Hennlich d.o.o. podeli najbolj inovativnim in smelim rešitvam uporabe polimernih puš, ležajev ali vodil, ki jih proizvaja podjetje Igus iz Kölna. Špela Grošelj pa bo dan kasneje nastopila na praznovanju 10-letnice strokovne revije IRT3000, ki ga pripravlja podjetje Profidtp d.o.o.. Posebej spektakularno pa bodo svoj nastop na industrijskem četverčku popestrili še v podjetju Daihen Varstroj d.d.. V četrtek in petek se bo dvakrat dnevno zgodil Rok ON Daihen Varstroj show z Rokom Bagorošem, stant voznikom, ki navdušuje s svojimi ognjenimi vragolijami na dvokolesniku.


Dnevi strok za izmenjavo dobrih praks in hitrejši razvoj panog

Spremljajoči program bodo zaznamovali dnevi strok oz. tematsko obarvani dnevi, ki bodo posvečeni posamezni industrijski panogi. Dnevi ponujajo platformo za izmenjavo dobrih praks ter s tem še hitrejši razvoj teh panog.

Prvi sejemski dan (torek, 21. april) bo poleg podelitve tradicionalnih sejemskih priznanj tudi v znamenju grafične industrije in industrije pakiranja. Med drugim bo govora o izzivih embalažne panoge, in sicer o razvoju aktivne, inteligentne in nanoembalaže. Predstavljena bo regulativa EU ter primeri dobrih praks. Člani Sekcije grafičarjev pri OZS se bodo posvetili razpravi o prevladi digitalnega tiska. Drugi sejemski dan (sreda, 22. april) se bodo na sejmišču zbrali strokovnjaki s področja plastičarstva in livarstva. Predstavili bodo nove postopke obdelave materialov, razvojne projekte in opremo. Tretji sejemski dan (četrtek, 23. april) bo Dan kovinske industrije. V tem sklopu bo tudi 2. mednarodno poslovno mreženje kovinske industrije in industrije plastike s poudarkom na avtomobilski industriji P3M = Plastics and Metal Meet & Match, na katerem bodo nove poslovne priložnosti iskali udeleženci iz devetih držav. V petek, 24. aprila, pa bo v Celju še Dan varilne tehnike s tradicionalnim državnim tekmovanjem varilcev.


Poučen dan na sejmišču bo obiskalo več kot 560 mladih

V Celjskem sejmu so k sodelovanju povabili tudi izobraževalne inštitucije. Šolam in fakultetam so omogočili, da predstavijo posebne dosežke - nagrajene raziskovalne naloge, inovacije, prototipe ipd. - svojih dijakov in študentov v okviru projekta Platforme znanja za prihodnost, ki so ga prvič izvedli na industrijskih sejmih v 2013. Med drugim bodo dijaki Višje strokovne šole Postojna predstavili projekt izdelave 3D printerja, izdelavo radijsko vodenega modela avtomobila v merilu 1 : 5 ter izdelavo stroja za lupljenje električnih žic. Predstavili pa bodo še pnevmatično stiskalnico za pločevinke ter obnovo in predelavo kolesa s pomožnim motorjem. 


Predstavitve bodo potekale v četrtek, 23. aprila, ko Celjski sejem v sodelovanju z razstavljavci in partnerji pripravlja poseben program za mlade, ki so ga poimenovali Poučen dan na sejmišču. V sodelovanju z razstavljavci bo ta dan potekala predstavitev orodjarskih poklicev, Tehnološki dan za posebej vedoželjne s predstavitvijo problematike zelo trdih materialov, predstavitev usposabljanj za tehnične poklice in predstavitev kovinarskih poklicev. V Celjskem sejmu jih veseli, da je zanimanje s strani izobraževalnih institucij veliko, zato samo v četrtek pričakujejo na sejmišču več kot 560 mladih iz Postojne, Celja, Krškega, Sevnice, Maribora, Jesenic, Kranja, Raven na Koroškem, Ptuja, Slovenskih Konjic, Zreč in Slovenj Gradca. Sejmišče pa bodo med sejemskim dogajanjem obiskali še študenti strojnih fakultet iz Reke in Novega Sada.


Kadri s poklicno in tehnično izobrazbo po besedah Blaža Nardina namreč še vedno predstavljajo resen izziv in grožnjo, čeprav je zaznati izboljšanje na tem področju. V Sloveniji se na eni strani srečujemo z visoko brezposelnostjo, še posebej med mladimi, na drugi strani pa imamo izvozno usmerjeno panogo, kjer je potencial za dokaj visoko dodano vrednost, a se panoga sooča s polno zasedenimi proizvodnimi zmogljivostmi. Razvoja kadrovskega potenciala na področju orodjarske industrije zato ni modro prepustiti naključjem in posameznim podjetjem, ampak ga je potrebno načrtno usmerjati in razvijati. To mora biti skupna naloga državnih institucij, zbornic, izobraževalnega sistema in vseh podjetij, ki delujejo v tej panogi. Prav na pobudo podjetij iz te panoge bo zato v četrtek, 23. aprila 2015, v Celju še okrogla miza Kako usmeriti mlade v orodjarsko industrijo?, ki jo bo vodil doc. dr. Gašper Gantar, dekan Visoke šole za proizvodno inženirstvo Celje. 


Od torka do petka med 9.00 in 17.30 uro

Štiri mednarodne industrijske sejme je mogoče obiskati od 21. do 24. aprila od 9.00 do 17.30 ure. Odrasli bodo za dnevno vstopnico odšteli 7,00 EUR, učenci, dijaki, študenti pa 5,00 EUR. Vsak obiskovalec sejmišča prejme brezplačno sejemski katalog, v katerem je zbran celovit pregled vseh razstavljavcev na sejmih, kratka predstavitev predstavljenih izdelkov, ter mnenja o razmerah in prihodnosti panog, ki se predstavljajo na sejmih. Obiskovalcem sejma je podrobnejši pregled dnevnega dogajanja na sejmišču na voljo na spletni strani www.ce-sejem.si.