Kajzerce: Bizarno in lažnivo

Predsednik je tiho vstal, hladno zložil časnik, ki ga je imel ves čas pred seboj, in zapustil sejno sobo.

Objavljeno
24. junij 2016 13.08
Rok Kajzer
Rok Kajzer
V sejni sobi je vladala smrtna tišina. Vsi so čakali njega. »Poskušali smo popraviti škodo,« je komaj slišno dejal urednik edine neodvisne televizijske postaje v Sloveniji in nadaljeval: »Dali smo dovolj ilustrativen naslov – Bizarno: Milan Kučan najbolj zaslužen za osamosvojitev – pa še omenili smo, da je bila pred časom proti njemu vložena ovadba zaradi veleizdaje.« Nihče mu ni odgovoril. »Pa kakšen narod je to? Sami komunajzarji. Ko smo zamenjali državo, bi morali zamenjati še ljudstvo. Nobene hvaležnosti,« se je pridušal Branko Grims in se zazrl skozi okno. Zunaj je bilo rumeno sonce in modro nebo. »Na koncu bodo za osamosvojitev zaslužni še leteči sloni,« se je oglasil Jože Tanko. Nihče se ni nasmejal njegovi šali.

V tistem trenutku so se odprla vrata in vstopil je. Brez besed in povsem mirno je na sejno mizo odložil izvod časnika Delo z anketo, v kateri so državljane povprašali, katero od osebnosti najbolj povezujejo z osamosvojitvijo Slovenije. Na prvem mestu je bil Kučan. Milan Kučan. Ledeno ozračje je skušal otopliti prvi mož Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, sicer tihi član SDS, Aleš Hojs. »Poskušali smo vse. Ustanovili smo paraveteransko društvo, protestirali pred sodišči in celo vložili kazenske ovadbe zaradi veleizdaje tik pred obletnico. Ni učinkovalo. Prevzemam odgovornost,« je dejal. Ni mu odgovoril.

»Še moj sin, ki se je z yugom z mano vozil po Ljubljani, bi si bolj zaslužil prvo mesto na lestvici. On je pravi veteran. No, tik za teboj,« se je hitro popravil Anton Krkovič. »Organiziral sem festival domoljubne pesmi, pa tudi to ni pomagalo. Ljudje še kar verjamejo lažem iz dnevne sobe v najbolj znani ljubljanski soseski,« je dodal. »Nekaj delamo narobe. Tudi z organizacijo različnih paraproslav nam ni uspelo, ljudje vse to očitno vidijo kot razbijanje narodne enotnosti, kot ločevanje,« je poskušal Milan Zver, pri čemer predsedniku ni upal pogledati v oči.

»Naredimo našo, novo in boljšo anketo, prepričana sem, da bomo zavzeli vsa prva mesta. Prvi vi, drugi Pučnik, tretji naš brigadir, četrti Igor Bavčar, na petem pa je lahko Lojze Peterle,« se je oglasila Andreja Valič Zver. »Sploh ne vem, zakaj se obremenjujemo s to anketo,« se ji je pridružil Miro Petek. »Delo je znana tovarna laži in manipulacij. Anketa je zagotovo ponaredek. Rezultate je naročil Kučan, jih stipkal in poslal na Delo. Tam so jih samo prepisali. Zagotovo je bilo tako!« Zvone Černač je začel močno kimati, a proti predsedniku tudi on ni upal pogledati.

Nato se je opogumil Žan Mahnič: »Krivde ne smemo iskati le pri komunistih, pač pa tudi pri NSi in SLS, kjer niso sposobni kritično premisliti svoje poti in s tem svojim nekdanjim volivcem utrditi vero, da starih napak ne bodo ponavljali. Ko bosta z nami alternativi, gibanje Aleša Primca in NSLS Franca Kanglerja, bo vse drugače. Sestavili bomo vlado in vi boste spet na prvem mestu. Tudi pri osamosvojitvi.« Zatem se je odkašljal še Vinko Gorenak in dejal: »Na svojem blogu bom razkril ozadje te sramotne afere z anketo. Zgodovino moramo napisati na novo, ne more biti veleizdajalec najbolj izpostavljena oseba osamosvojitve.«

»Predsednik, predlagam, da ob trideseti obletnici osamosvojitve ponovimo proslavo s Trga republike in da vi pregledate četo, imate govor in dvignete trobojnico. In da se posname nov dokumentarec o osamosvojitvi, v katerem ne bo veleizdajalca. V mislih imam novinarko in novinarja, ki sicer nista na naši televiziji, ki bi to nalogo odlično izpeljala,« se je domislil poslanec Marijan Pojbič. Ko ga je s pogledom prestrelil Andrej Šircelj, je hitro obmolknil.

Predsednik je tiho vstal, hladno zložil časnik, ki ga je imel ves čas pred seboj, si ga dal pod roko in zapustil sejno sobo. Ko so se zaprla vrata, je bila tišina že nevzdržna. Slišalo se je le tiho hlipanje najbolj znane poslanke.