Kajzerce: Od Straduna do Miklavža

Pahor aretiran, Cerar porezan, Ljudmila na tretji poti, Janša na severu.

Objavljeno
21. avgust 2016 13.47
Rok Kajzer
Rok Kajzer
Župan Dubrovnika se je znašel v precejšnji zagati. Prejel je klic svoje predsednice Kolinde Grabar Kitarović. Ta pa je prejela klic iz urada svojega slovenskega kolega. Na Stradunu se je namreč zgodil diplomatski incident, ko je dubrovniško mestno redarstvo zaradi nespodobnega vedenja aretiralo Boruta Pahorja. Organi reda in morale so namreč zaznali skrunjenje zgodovinskih objektov in žaljenje javne morale. Kot je sicer že v navadi, se je Pahor natančno ob dvanajstih podal na tek po osrednji dubrovniški promenadi, in to seveda pomanjkljivo oblečen – le v oprijetih tekaških hlačkah.

Dubrovniško županstvo se je s stisnjenimi zobmi opravičilo in umaknilo plačilni nalog. Pahor je nato v ekskluzivni izjavi za Delo dejal: »Dejanje je bilo nedopustno, a sem sprejel odgovornost in se opravičil Dubrovniku, Dalmaciji in Republiki Hrvaški. Je pa tudi res, da Dubrovnik ni več, kar je včasih bil. Ponavadi je bilo opoldne na Stradunu prijetnih 48 stopinj, kar je zame najprimernejša tekaška temperatura, tokrat pa sem se moral – do aretacije – zadovoljiti z zmernimi 31 stopinjami.«

Toda to je le ena od poletnih zgodb; kot vsako leto smo namreč preverjali, kje in kako dopustujejo naši najpomembnejši politiki. Težave je imel tudi premier Miro Cerar, ki se je odločil za počitnice ob Kolpi. Kot poroča naš tamkajšnji dopisnik, je pri kopanju dobil lažje telesne poškodbe, oskrbeli so ga na urgenci ljubljanskega kliničnega centra.

»Gre za ureznine po rokah, nogah in tudi po trebuhu. Izjemno natančni rezi,« je pojasnil prim. dr. Jože Skalpelič, vodja premierovega konzilija. Naš dopisnik poroča, da je Cerar plezal na rečni breg, ko se je namesto za grmovje prijel za rezilno žico. »Njegovih kletvic ne bom ponavljal,« je povedal dopisnik, »se je pa do reševalnega vozila drl, češ kateri idiot je šel na obalo turistične reke postavljat žico.« Še posebej ga je prizadelo, ker si je pri tem razparal tudi povsem nove kopalke speedo.

Kje so dopustovali drugi politiki, predvsem so nas seveda zanimali predsedniki strank, nam je sicer uspelo izvedeti, vendar brez natančnih podrobnosti. Predsednika Desusa Karla Erjavca so denimo zalotili v bližini savudrijske obale, kjer je poskušal s kredo na morsko gladino zarisati mejno črto, voditelja Združene levice Luko Mesca so zaznali na turneji po Severni Koreji, Kitajski in Kubi, medtem ko Dejana Židana niti nismo iskali, saj je povsem irelevantno, kje je bil na dopustu.

Po anketi, ki smo jo opravili pred ustvarjanjem tega prispevka, namreč velike večine državljanov ne zanima, kje so preživljali počitnice predsednik državnega zbora Milan Brglez, predsednik SD Dejan Židan in predsednik SLS Marko Zidanšek. »To so precej dolgočasni politiki, zato so tudi njihove počitnice najbrž živ dolgčas,« je dejal eden od anketirancev.

So bili pa zelo radovedni, kj
e dopustujeta predsednica NSi Ljudmila Novak in predsednik SDS Janez Janša. Našim novinarjem Novakove ni uspelo locirati, iz stranke pa so sporočili, da je tudi pri izboru počitniške destinacije izbrala tretjo smer. »Predsednica se je odločila, da bo dopustovala stran od radikalnih politikov desnice,« so na kratko sporočili iz tajništva NSi. Potem ko je osvojil vse slovenske očake (tudi tiste v zamejstvu) ter alpske doline, je po izjavi, da »je v Sloveniji prevroče«, Janez Janša odpotoval na sever Evrope. Po neuradnih, a zanesljivih podatkih je obiskal prijatelje na Finskem; ta država ga je že pred leti očarala. »Čeprav ima rad patrio, pardon, domovino, se je navdušil nad lepotami Finske in njeno industrijsko krajino,« je pojasnil eden njegovih tesnih prijateljev.

Kaj pa najpomembnejša župana? Zorana Jankovića so z Danijelo Martinović in Petrom Grašom ujeli na splitski rivi; pogovarjali naj bi se o njunem angažmaju na silvestrsko noč v Ljubljani, mariborski župan Andrej Fištravec pa je počitnice pričakovano preživel v Miklavžu pri Mariboru pri svojih mestnih ugrabiteljih. Pardon, zvestih sodelavcih.