Kontrolna točka

Poskus prevzema Petrola.

Objavljeno
29. januar 2012 13.19
Posodobljeno
30. januar 2012 05.00
Luka Jakše, Ozadja
Luka Jakše, Ozadja

Kaj: poskus prevzema Petrola

Kje: v Sloveniji

Kdaj: leta 2007

Kdo: Istrabenz, holding Julius, Zvon Ena, Vizija

Potem ko so leta 2007 propadli pogovori o prodaji Petrola ruskemu Lukoilu, se je med možnimi interesenti pojavil tudi največji ruski koncern Gazprom. V istem letu je začela cena delnic Petrola rasti v nebo, saj je med marcem in septembrom poskočila s petsto na več kot tisoč evrov. Naslednji dve leti smo v našem mediju sledili motivom kupcev nerealno dragih delnic in njihovim medsebojnim povezavam. Po raziskovanju in pogovorih z večino udeleženih se nam je kot najverjetnejša zgodba izkazala ta, da so Istrabenz, holding Julius Lea Ivanjka, Zvon Ena in podjetja, povezana z belokrajnskim poslovnežem Darijem Južno, hotela pridobiti vsaj četrtinski delež Petrola in ga potem prodati Gazpromu. To med drugim pojasnjuje, zakaj so delnice kupovali še po višji ceni od borzne, po takratnih besedah Južne tudi po 1100 evrov.

Zgodba se je še zapletla, ko je bilo razkrito, da so denar za to operacijo zagotavljala nekatera podjetja in banke v državni lasti, čeprav so to njihovi direktorji skušali zanikati. Med financerji smo našli Dravske elektrarne Maribor, Geoplin in NKBM. Petrol takrat ni stal križemrok, saj je pod vodstvom Marka Kryžanowskega začel nasprotni prevzem Istrabenza, kar je po sesutju nekdanjega imperija Igorja Bavčarja in strmoglavljenju vrednosti delnic Istrabenza pripeljalo do enega najslabših poslovnih izidov Petrola. To je bila, kot kaže, cena, ki jo je Petrol moral plačati, če se je hotel ubraniti (sovražnega) prevzema.

Že takrat smo o dogajanju in morebitnem usklajenem delovanju prej omenjenih družb spraševali direktorja agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) Damjana Žuglja, ki nam je zagotovil, da bo poskus prevzema proučil in nas o ugotovitvah obvestil. Ko smo se glede izsledkov in morebitnih uvedenih postopkov v tej zadevi na agencijo obrnili prejšnji teden, so nam sporočili: »Informacije v zvezi s postopki nadzora ATVP so, skladno z določbo 488. člena zakona o trgu finančnih instrumentov, zaupni. Zato vam na vprašanja ne moremo odgovoriti.« Glede na to, da doslej s tem v zvezi ni bilo nobenih sodnih postopkov in da ATVP tudi ni sporočila, da bi bil kakršenkoli postopek končan, sklepamo, da je zadeva obležala v predalu.