Naelektrena dokazila o izobrazbi

Andreja Ribiča, direktorja Elektra Ljubljana, in njegovega podrejenega Đorđa Perića druži to, da jima očitajo prepisovanje.

Objavljeno
04. februar 2017 22.03
Brigite Ferlič Žgajnar
Brigite Ferlič Žgajnar
Prejšnji teden je bilo razkrito domnevno plagiatorstvo Andreja Ribiča, prvega moža Elektra Ljubljana. V specialističnem delu je prepisal tajno študijo Istrabenza Gorenja, ki je ni navedel med uporabljenimi viri. Ironija pa je, da naj bi prav Ribič pomagal do službe Đorđu Periću, nekdanjemu davčnemu inšpektorju, ki je prepisal doktorat, zdaj pa preverjajo tudi njegov magisterij.

Đorđe Perić, pravnik na Elektru Ljubljana, je glede prispevka RTV Slovenija o spornosti specialističnega dela njegovega šefa dejal, da ga v slovenskem prostoru nič več ne preseneti: »Veste, v Bosni (izvira iz vasi Donji Rainci, op. p.) smo imeli šporget na drva, pa ni zgorel!« S to prispodobo, je pojasnil, je hotel povedati, da je vse mogoče. Če izhajamo iz te misli, torej ne smemo biti presenečeni oziroma je mogoče tudi to, da je senat pravne fakultete že aprila 2009 ugotovil, da je 116 od skupno 223 strani Perićeve doktorske disertacije dobeseden prevod ali prepis iz Poročevalca Državnega zbora RS št. 2, 2004, in iz besedila magistrske naloge Ane Jovanović, pa se, po osmih letih od te ugotovitve, še vedno lahko venča z naslovom doktor znanosti.

Sumljiva zaposlitev

Perić je bil do 22. septembra 2011 zaposlen na davčni upravi, 1. maja 2012 pa so ga po objavljenem razpisu za določen čas zaposlili na Elektru Ljubljana. Na vprašanje, ali mu je do službe pomagal predsednik uprave Elektra, se je Perić zasmejal, rekel pa ni nič. Potrdil je zgolj, da sta se z Ribičem poznala že prej. Neuradno smo izvedeli, da naj bi k njegovi zaposlitvi precej pripomogel prav on in da je bilo Periću delo obljubljeno do upokojitve. Zakaj se še ni upokojil, ni jasno, saj naj bi že izpolnjeval pogoje. V zvezi s tem naj bi potekali dogovori, sam pa je potrdil, da je odhod v pokoj vprašanje dni. Je vedel za šibko točko Ribičeve specialistične naloge, ki jo je ta nujno potreboval, če je hotel doseči stopnjo izobrazbe za vodilno delovno mesto, ki ga je zasedel na Elektru? »Nikakor. Nad informacijo sem bil šokiran.« Šestdesetletni Perić sicer pravi, da je v službi zadovoljen in se z vsemi dobro razume, vendar po naših informacijah zaupanja vodstva ne uživa.

Sumljiv tudi magisterij

Ali k plači prejema dodatek na izobrazbo in kolikšnega, ne vemo. Če ga, pa bi bilo prav, da bi ga, če ostane brez znanstvenih nazivov, tudi vračal. Poleg tega da ni jasno, ali mu bo uspelo še tretjič obraniti naziv doktor znanosti, je dvomljiv tudi njegov magisterij. Vsaj tako lahko sklepamo iz odgovora ljubljanske pravne fakultete. Na vprašanje, ali so, potem ko so se poglobili v doktorat iz Kragujevca, pod drobnogled vzeli tudi diplomsko nalogo »Izvrševanje kazni o dohodnini« iz leta 2000 in magistrsko nalogo »Izvrševanje zakona o dohodnini« iz leta 2002, ki ju je Perić zagovarjal pri njih, so odgovorili: »Tekočih postopkov ne smemo komentirati in o njih ne dajemo informacij, zato vas z morebitnimi ugotovitvami ne moremo seznaniti, pri čemer pa glede navedenega diplomskega dela indicev, ki bi terjali pregled tega dela, ni bilo.« Potemtakem pa so obstajali indici za pregled magistrskega dela. Po naših informacijah so bili o njih na fakulteti obveščeni že konec leta 2015. A je postopek preverjanja resda precej bolj zapleten, kot je bil pri doktoratu. Pri slednjem je šlo namreč za prepis le dveh virov, medtem ko bodo morali pri magistrski nalogi preveriti nekaj več gradiva in ugotoviti, da delo res ni plod kandidatove lastne ustvarjalnosti, temveč zgolj sestavljanka prepisov. Zadeve Perić ne komentira. Naj bi pa v magisterij vključil tudi svojo diplomsko nalogo, ki je med viri ni navedel.

Za primerjavo časovnic ukrepanja v podobnih primerih naj navedemo, da je na pravni fakulteti od prejema predloga za odvzem Perićevega doktorata do ugotovitve, da gre za prepis, minilo približno 40 dni, medtem ko je ljubljanska ekonomska fakulteta od prejema obvestila, da je magisterij nekdanjega direktorja Lekarne Ljubljana Marka Jakliča plagiat, pa do preklica njegovega naziva magistra znanosti v uradnem listu potrebovala pol leta. Na pravni fakulteti so pri Periću očitno zdaj raje dvojno previdni.