Revoltirana anketa: Da, vsak naj davke plačuje svoji državi

Uporabniki, ki so tokrat oddali svoj glas, ne podpirajo skrivalnic v davčnih oazah. Menijo, da bi jih morali prepovedati.

Objavljeno
16. november 2017 13.46
M. Č.
M. Č.

Kar so lani razkrili panamski dokumenti, so minuli teden še podrobneje osvetlili in potrdili rajski dokumenti. Za pomembneže zakoni ne veljajo.

Razkriti sveženj 13,4 milijona zapisov, ki jih je pridobil Süddeutsche Zeitung, jih posredoval Mednarodnemu konzorciju preiskovalnih novinarjev ICIJ ter mreži več kot 380 novinarjem po vsem svetu, med njimi tudi Delovim, je pokazal, kako globoko se prepleta finančni sistem davčnih oaz s sovpadajočimi svetovi političnih igralcev, premožnih posameznikov - denimo angleške kraljice Elizabete II., ameriškega ministra za trgovino Wilburja Rossa, voznika formule 1 Lewisa Hamiltona, pa tudi glasbenikov Bona in Shakire - ter korporacijskih velikanov, kot so Apple, Nike, Uber in druga globalna podjetja, ki se z ustvarjalnimi knjigovodskimi postopki izogibajo plačevanju davkov. Davčne oaze so omrežile tudi Slovence.

Žaromet je usmerjen nanje, kaj pa zdaj? V revoltirani anketi smo vas spraševali, ali bi o najnovejšem razkritju morali zato prepovedati davčne oaze. Uporabniki so bili jasni in odločni. Odzvalo se jih je 584 in 495 je prepričanih, da bi jih morali prepovedati. 406 od teh meni, da zato, ker bi moral vsak davke plačevati v svoji državi, 89 pa, ker so skrivališče za kriminalce.

Se pa s prepovedjo ne strinjajo vsi. Nekateri (teh je bilo 71) menijo, da bi lahko vsak imel možnost optimizirati svoje davčne dohodke. Peščica - 18 sicer ni veliko, nekaj pa le, - pa jih je bila pripravljenih priznati, da tudi sami koristijo prednosti davčnih oaz.

Bi morale biti trgovine ob nedeljah zaprte?

V novi anketi vas sprašujemo, ali bi morale biti trgovine ob nedeljah zaprte. O tem so se Slovenci že odločali na referendumu in predlog podprli. Štirinajst let pozneje pa si nepovezani poslanec Andrej Čuš prizadeva, da bi tudi dejansko upoštevali voljo volivcev, zato je v parlamentarno obravnavo vložil predlog novele zakona o trgovini in zanj zbira podpise.

Kaj menite tokrat? Odgovorite in utemeljite svoje mnenje v revoltirani anketi.



Po arhivu revoltiranih anket lahko brskate TUKAJ.