Preprečen napad srbskih skrajnežev v Črni gori?

Črnogorska policija je aretirala najmanj 20 ljudi, ki jih sumijo načrtovanja napadov na državne institucije po zaprtju volišč.

Objavljeno
16. oktober 2016 17.26
B. F. Ž.; STA
B. F. Ž.; STA

»Ti ljudje so osumljeni, da so nameravali z avtomatskim orožjem izvesti napade na ustanove, policijo in državne predstavnike, tudi najvišje,« je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v sporočilu za javnost zatrdil direktor policije Slavko Stojanović. Potrdil je tudi, da so aretirani srbski državljani in da enega še iščejo.

Črnogorsko tožilstvo je po zaslišanju aretiranih sporočilo, da je bil načrt kriminalne organizacije, ki jo sestavlja 20 terorizma osumljenih srbskih državljanov, da po koncu današnjih parlamentarnih volitev odvzamejo svobodo črnogorskemu premieru Milu Đukanoviću. Potrdili so, da so aretirani osumljeni ustanovitve kriminalne organizacije, ki naj bi izvedla kaznivo dejanje terorizma.

»Obstaja sum, da je omenjena organizacija načrtovala ob razglasitvi rezultatov parlamentarnih volitev z orožjem napasti državljane, ki bi se zbrali pred stavbo črnogorske skupščine, in policiste ter nato zavzeti prostore skupščine z namenom razglasiti volilno zmago določenih političnih strank. Prav tako obstaja sum, da je bil načrt kriminalne organizacije odvzeti svobodo črnogorskemu premieru,« so še sporočili s tožilstva.

Đukanović je po aretaciji osumljenih izjavil, da je Črna gora, kjer danes potekajo parlamentarne volitve, stabilna in resna država in da ne pričakuje nobenih incidentov na dan volitev. Črnogorski predsednik Filip Vujanović v prvem odzivu ni hotel komentirati aretacij in je poudaril, da je treba počakati, da se oglasijo pristojne službe. Izrazil je upanje, da bodo parlamentarne volitve pokazale demokratično zrelost Črne gore.

Na čelu skupine, ki je v Črno goro prišla iz tujine, naj bi bil nekdanji šef posebnih enot srbske policije Bratislava Bata Dikić, ki je moral leta 2013 zapustiti položaj zaradi kaznivih dejanj nekaterih podrejenih.

Srbski premier Aleksandar Vučić prav tako ni hotel komentirati aretacij srbskih državljanov, da ne bi s tem vplival na parlamentarne volitve v Črni gori, je pa dejal, da gre za »čuden dan, ko se je to zgodilo«. Dodal je, da je Dikić že upokojen.

Črnogorsko ministrstvo za informacijsko družbo in telekomunikacije je danes tudi sporočilo, da so že zjutraj dobili številne prijave o hekerskih napadih na črnogorske spletne portale. Med tarčami naj bi bili nekateri črnogorski mediji in uradna stran vladajoče Demokratske stranke socialistov (DPS). Prav tako so v zadnjih dneh napadli črnogorski telekom, a so napade uspešno preprečili.

Po mnenju poznavalcev so današnje parlamentarne volitve v Črni gori svojevrsten referendum za ali proti vstopu države v zvezo Nato in Evropsko unijo. Tudi tokrat je pričakovati zmago DPS premiera Đukanovića, ki državo vodi od leta 1991, a enako kot pred štirimi leti verjetno brez absolutne večine. Ni pa gotovo, ali bo stranki uspelo sestaviti koalicijsko vlado.