Deloindom: Če zunanja izolacija ni izvedljiva, lahko steno ogrejemo z grelno mrežo

Strokovnjak Gradbenega inštituta ZRMK tokrat svetuje, kako odpraviti plesen v delu večstanovanjske stavbe, kjer dodatna toplotna izolacija na zunanji strani zidu ni mogoča.

Objavljeno
19. julij 2016 13.02
Primož Krapež
Primož Krapež

Družina Lenič, ki smo jo obiskali v okviru natečaja za strokovno svetovanje pri gradbenih vprašanjih, živi v večstanovanjski stavbi. V kuhinji, ki meji na severno steno stavbe, se je v vogalih začela razvijati plesen. Ker je stavba večstanovanjska, si ne morejo privoščiti dodatne toplotne izolacije na zunanji strani zidu. Ob pregledu kritičnih mest s termokamero ter meritvah temperature in relativne zračne vlage je najbolj smotrna rešitev vgradnja ogrevalnih kablov na steno. Stena bi imela višjo površinsko temperaturo, zato bi se zmanjšala možnost pojava plesni.

Stavba je bila zgrajena leta 2000. Stene so opečnate in toplotno izolirane s toplotno izolacijo debeline 5 do 7 cm iz ekspandiranega polistirena. Tudi streha in strop proti podstrešju sta toplotno izolirana v skladu z veljavno zakonodajo v času gradnje. Okna in vrata v stanovanju imajo PVC-okvirje in vgrajeno steklo s toplotno prehodnostjo Ug= 1,1 W/m2K. Pred dvema letoma so streš­no okno na severni strani strehe v kuhinji zamenjali s sodobnim strešnim oknom s toplotno prehodnostjo Ug= 0,8 W/m2K.

Plesen se pojavlja na celotni severni steni kuhinje in je najbolj izrazita v desnem vogalu ter v notranjosti kuhinjske omarice. Že po videnem lahko z gotovostjo govorimo o izrazitem toplotnem mostu.

Več o toplotnih mostovih in termografski analizi, ki jo je izvedel strokovnjak, si preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.