Deloindom: Kamini in kaminske peči - dobro zgorevanje manj onesnažuje zrak

Kako je pri sodobnih kaminih in kaminskih pečeh zagotovljeno dobro zgorevanje, kaj lahko za to naredimo sami in kako lahko posodobimo starejši kamin.

Objavljeno
10. februar 2015 16.01
Ba. P., Deloindom
Ba. P., Deloindom

Lesna biomasa, ki jo čislamo kot domač, obnovljiv in cenovno najugodnejši energent, lahko močno onesnažuje zrak. Vse prevečkrat namreč gori pri prenizki temperaturi, s premalo kisika, predvsem pa v slabo vzdrževanih in zastarelih pečeh. Rešitev je preprosta: poskrbeti je treba za redno vzdrževanje kaminov, kaminskih peči in kotlov na lesno biomaso, stare naprave pa zamenjati s sodobnejšimi, ki omogočajo čim boljše zgorevanje in imajo visok izkoristek.

Kurjenje lesne biomase v zastarelih kurilnih napravah je – poleg prometa in industrije – glavni vzrok za onesnaženost zraka s trdimi delci (PM10). Kakor pravijo na Agenciji RS za okolje, je bil zrak lani sicer manj onesnažen z delci PM10 kot pretekla leta, a ne zato, ker bi ljudje čez noč namestili sodobne kurilne naprave na lesno biomaso; manjša onesnaženost je bila zgolj posledica milejše zime. »V preteklih letih je bilo dopustno število preseganj dnevne mejne vrednosti za trdne delce preseženo na skoraj vseh stalnih merilnih mestih v urbanem okolju (v koledarskem letu je dovoljenih 35 preseganj mejnih vred­nosti), lani pa se je v državni merilni mreži za spremljanje kakovosti zraka to zgodilo le v Celju (41-krat) in Zagorju (38-krat). Letna mejna vrednost za delce PM10 ni bila presežena na nobenem merilnem mestu, medtem ko je bila v preteklih letih na merilnem mestu Ljubljana center,« pravijo na agenciji za okolje.

Celoten članek z nasveti za učinkovito kurjenje z drvmi in priporočili za večji izkoristek 
kaminske peči si lahko preberete v novi številki priloge Deloindom.