Deloindom: Kamini in kaminske peči - varni 
v toplem domu

Kako uživati v toplini doma in se hkrati počutiti varno?

Objavljeno
14. februar 2017 14.54
Žareči plameni v temačni sobi niso le simbol romantike, kamini in kaminske peči so predvsem praktična izbira za dni, ko je treba stanovanje dodatno ogreti ali pa smo iz takšnih ali drugačnih razlogov ostali brez običajnega ogrevanja. Toda zaradi kaminov se v Sloveniji na leto zgodi približno deset nesreč zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, vedno pa je zraven tudi kanček strahu pred požarom. Kako uživati v toplini doma in se hkrati počutiti varno?

Predvsem je treba upoštevati, da so naši domovi drugačni, kakor so bili nekoč. Zaradi novih oken so stanovanja zrakotesna, zato lahko, če ne prezračujemo dovolj, v prostoru začne primanjkovati zraka. Zaradi tega nastane v kaminu podtlak in ta v prostor potisne ogljikov monoksid. Vendar to ni težava, če ima kamin ali kaminska peč lasten dovod zunanjega zraka. »Če ga nima, kurilno napravo odsvetujemo,« pravi Zvonko Luzar, čigar družina se že 45 let ukvarja s postavljanjem kaminov in peči.

Zaradi zrakotesnosti oken in bivalnih prostorov so zlasti nevarni odprti kamini. Zakon jih sicer ne prepoveduje, vendar jih sogovornik odločno odsvetuje. »Težava niso iskre, ki bi morda preskočile v prostor, ampak okna in kuhinjske nape, ki so danes izjemno močne. Iz prostora srkajo zrak, in če ga v njem ni več, ga potegnejo iz kamina, s tem pa tudi ogljikov monoksid,« pojasni.

Več o kaminih na bioetanol ter novostih na področju upravljanja peči s pomočjo pametnih telefonov si lahko preberete v novi številki priloge Deloindom.