Deloindom: Naravna osvetljenost stanovanja - vir zdravja in energije

Raziskava Barometer zdravega doma razkriva, da je dnevna svetloba za Evropejce eno ključnih meril za zdravo bivanje.

Objavljeno
04. oktober 2016 17.12
Neža Močnik
Neža Močnik

Ljudje preživimo 90 odstotkov časa za štirimi stenami, zato je pomembno, da so prostori zdravi in prijetni za bivanje. Pred kratkim izvedena vseevropska raziskava Barometer zdravega doma razkriva, da je poleg primerne notranje temperature, zračne vlage, svežega zraka in dobrega spanca dnevna svetloba za Evropejce eno ključnih meril za zdravo bivanje. V nadaljevanju zato povzemamo priporočila, ki bodo v pomoč in razmislek vsem, ki se odločate za novogradnjo ali prenovo.

Izpostavljenost visokim svetlobnim vred­nostim vpliva na pravilno izločanje hormonov v telesu, od česar so odvisni odpornost našega imunskega sistema, delovanje srca in še vrsta pomembnih fizioloških procesov. Poleg tega vpliva na počutje. Ljudje imamo po izsledkih raziskave Barometer zdravega doma (Healthy Homes Barometer, 2016) do 50 odstotkov več energije, če je prostor dobro osvetljen. Dojemanje svet­lobe je povezano z občutki, s katerimi si ustvarimo podobo prostora. Okenska odprtina namreč ni samo vir svetlobe, daje nam orientacijo v prostoru, omogoča zaznavanje sprememb dneva in komunikacijo z zunanjim okoljem. Zato sta položaj okenskih odprtin in način osvetlitve ključna, da bo prostor deloval prijetno, kar pomeni, da se bomo v njem dobro počutili.

Zakonodaja je ohlapna, 
kaj lahko naredimo?

Za osvetlitev stanovanjskih bivalnih prostorov po predpisih velja, da znaša minimalna površina oken 20 odstotkov tlorisne površine prostora. Za sobo velikosti 10 kvadratnih metrov bi to pomenilo dva kvadratna metra oken, skupaj z okvirjem. Pri tem se odšteje površina oken od tal do višine pol metra. Razumljivo, saj na osvetlitev in vpad svetlobe v globino vpliva zgornji rob okna in ne spodnji. Slednji vpliva na razgled.

Razmerje površine pa še ne pomeni kakovost­ne osvetlitve. Pomisliti je treba na to, kje v prostoru potrebujemo svetlobo, kakšen je njen vir, je to sončna svetloba ali mehka difuzna severna svetloba, kako globok je prostor in kako je poskrbljeno za osvetlitev zaledja, še posebno če sta v ozadje postavljena delovna miza ali kuhinjski pult

Pomemben podatek je tudi prepustnost stekla za svetlobo. Zanimivo, da ta lastnost tako investitorjev kot projektantov ne zanima prav posebno. Velja namreč, da bolj ko je okno energijsko učinkovito, manj svetlobe prehaja skozenj. Z večanjem števila nizkoemisijskih slojev se prepustnost za svetlobo zmanjša. Ob vsesplošni osredotočenosti na zmanjševanje rabe energije v stavbah je večina pozornosti namenjena obliki stavbe, kompaktnosti ovoja in težnji k zmanjševanju toplotnih izgub skozi stavbni ovoj. Toda zaradi tega v prostorih velikokrat primanjkuje naravne svetlobe. Velik delež okenskih odprtin na južni strani, skozi katere sonce pozimi zastonj ogreva prostor, še ne pomeni, da je naravna osvetlitev dobra. Skrbno načrtovanje energijskih karakteristik stavbe je pomembno, a dobro počutje in zdrava notranja klima sta prav tako. Trajnostna gradnja ni samo energijska učinkovitost, temveč namenja enako pozornost tudi notranjemu bivalnemu okolju.

V fazi načrtovanja je mogoče preveriti količino in razporeditev svetlobe v prostorih, vpad in gibanje sonca. Na trgu so dostopni brezplačni programi za analizo dnevne svetlobe, ki učinkovito simulirajo bodoče stanje in so dobrodošlo orodje tako za arhitekta kot investitorja, saj je realna slika osvetlitve uporaben pripomoček za ponazoritev tistega, kar si ljudje najtežje predstavljamo – svetlobo v prostoru.

Več o razporeditvi in orientaciji oken, prenovi in senčenju si preberite v novi številki priloge Deloindom.