Deloindom: Odprta vrata − nova vrednost skromne arhitekturne dediščine

Pri hiši v zaselku Puc smo priča skromni arhitekturi, ki je v prid vsestranskemu odmiku od življenja v zasičenem urbanem okolju.

Objavljeno
30. oktober 2014 14.17
Dr. Živa Deu
Dr. Živa Deu

V gozdnati in odmaknjeni kočevski pokrajini sestavljajo majhne vasi in zaselke lesene in iz kamna zidane stare hiše. Ujete v visokodebelne sadovnjake in obrobljene z malo obdelovalne zemlje razkrivajo, da je pravo, s kmetijstvom povezano življenje iz njih že zdavnaj odteklo. Vzdrževane so namenjene občasnemu bivanju, njihova nova raba pa je, tako kot v hiši v zaselku Puc, povezana z nič ali skoraj nič na novo dodanega. Izvirno skromna arhitektura, prostorsko skrčena na najmanj, je namreč v prid resničnemu odmiku od življenja v vedno bolj zasičenem urbanem okolju.

»Prijazne vasi. Revne vasi. Zemlja peščena, nerodovitna, podnebje ostro. Kar ostane spomladi po povodnji, v letu po toči, to pomori jeseni prezgodnja slana. Samo šume so v nekaterih krajih up in rešitev tega ljudstva. Žilavo ljudstvo je to, zdravo in delavno.« Tako je Zofka Kveder v delu Iz naših krajev (1903) lucidno opisala življenje na Kočevskem.

Da v teh krajih res ni bilo nikoli velikega bogastva, razkrivajo redko razsejane vasi in zaselki, sestavljeni iz preprostih domov. Poleg zahtevnih življenjskih in vremenskih razmer so na arhitekturno podobo močno vplivali lokalna gradiva, apnenec, ki ga je tu pod tenko plastjo zemlje v izo­bilju, les smreke, bukve in hrasta in razgiban teren. Tako so hiše z delno vkopanimi kletmi odlično prilagojene neravnemu zemljišču. Postavitev objekta, notranja razporeditev maloštevilnih prostorov, razmestitev ne prav velikih fasadnih odprtin in oblika strehe, zelo strma dvokapnica s podaljšanimi napušči, ki na južni strani pokrivajo zaprt zunanji hodnik, gank, pa so arhitekturne značilnosti, ki so domišljeno povezane z vremenskimi razmerami.

Pronicljiv opazovalec te značilnosti zlahka primerja s sodobnimi stavbami, ki jih načrtujejo okoljsko izobraženi in za odnos človek-narava občutljivi arhitekti. Na primer večkrat nagrajeni avstralski arhitekt Glenn Murcutt, znan prav po oblikovanju modernih in preprostih domov, ki se odlično vključujejo v naravno okol­je. Če k opisanemu dodamo še zadnje usmeritve do okolja prijaznega in zdravega bivanja – za izdelavo kočevskih hiš je bilo potrebno malo energije, uporabljena gradiva pa so tudi po najsodobnejših merilih in meritvah zdrava –, so vse dodatne utemeljitve njihove visoke arhitekturne in okoljske vrednosti odveč.

Celotno zgodbo o prenovi si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.