Deloindom: Odprta vrata − oblikovanje po načelu manj je več

Premišljena arhitekturna zasnova je dotrajano stanovanje z dobro organizacijo in oblikovno dovršenostjo spremenila v sodoben dom.

Objavljeno
02. februar 2015 11.02
Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič, Kristina Dešman - Odprte hiše Slovenije
Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič, Kristina Dešman - Odprte hiše Slovenije

Naši domovi so večinoma vizualno preobremenjeni. Nasičeni so z barvami, materiali, teksturami, oblikami pohištva, oblačili, raznimi predmeti, spominki, igračami … Trgovine nam ponujajo neskončno možnost izbire pohištva in dodatkov, da o vabljivih popustih niti ne izgubljamo besed. S svojim »ustvarjalnim duhom« želi marsikdo svoje stanovanje polepšati, zato ga dekorira, barva in išče boljše rešitve in napolnjuje z rečmi. Zgodi pa se, da nam vsa ta množica reči ne prinaša miru, in se vse bolj sprašujemo, zakaj se v svojem domu še vedno ne počutimo dobro.

Svojega doma ne polnimo samo s fizičnimi predmeti, gre tudi za svetlobo, razporeditev prostorov, oken, pohištva, kontraste in ujemanje barv, strukture materialov … Ne nazadnje ga zapolnjujejo ljudje. Tako naš domovi neizbrisno odsevajo naše počutje, naš razvoj, skratka, našo bit. Povej mi, v kakšnem stanovanju živiš, in povem ti, kdo si!

Arhitektka Lidija Dragišič, Studio 360, se je celovite prenove stanovanja v Ljubljani lotila s temeljitim premislekom in aktivnim sodelovanjem naročnika. Pred posegom je bilo stanovanje zapuščeno in nevzdrževano, zato ga je bilo za normalno življenje nujno osvežiti. Poleg načrtov za gradbena dela in izdelavo pohištva je arhitektka skrbela tudi za nadzor nad izvedbo. Z izvajalci je včasih kar skupaj na gradbišču poiskala bolj optimalno rešitev, ki pa je morala ustrezati visokim merilom prenove, zastavljenim v zasnovi projekta, in naročniku.

Celotno zgodbo preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.