Deloindom: Pergole - v senci dišečih vzpenjavk

Da bi bila terasa in vrt uporabna tudi v pripeki, je treba urediti primerno zavetje. Možnosti je veliko, ena izmed njih je pergola.

Objavljeno
21. julij 2015 12.08
Aleksandra Zorko, Deloindom
Aleksandra Zorko, Deloindom

V najbolj vročih dneh poletja razmišljamo, kako se skriti v zavetje sence. Da bi bila terasa in vrt uporabna tudi v pripeki, je treba urediti primerno zavetje. Možnosti je veliko, ena izmed njih je pergola, obrasla z vzpenjavkami, ki senčijo z listjem in pisanimi cvetovi. Pergole pa so lahko prekrite tudi s platnenimi ali nagubanimi senčili.

Ko razmišljamo o senčenju na terasi in vrtu, je pomembno, da preučimo smeri neba, kje sonce vzhaja in zahaja ter kje je terasa. Ni vsaka oblika senčenja dobra za vsako situacijo. Tenda ali nadstrešek s senčili, na primer, daje senco, ko je sonce visoko na nebu, ko pa je niže, se zgodi, da ne pomaga več.

Prijetno senco daje ozelenjena pergola. Navadno gre za leseno konstrukcijo, ki jo preraščajo različne vzpenjave rastline. Senčenje z dobro razraslimi rastlinami je zračno in večplastno. Tako ne gre le za prestrezanje sončnih žarkov, ampak tudi ustvarjanje ugodnega ozračja, kar je v vročini zelo pomembno. Senca pergole z vzpenjavkami je zaradi zračnosti prijetnejša kot senca enoplastnega senčila, a v nekaterih primerih ne gre drugače. Takrat ogrodje prekriva platno. Lesena konstrukcija se ponavadi uporabi na vrtu, na terasi pa je lahko tudi kovinska.

»Pri pergoli je pomembna predvsem namembnost. Z njo lahko naredimo senco, ustvarimo prijeten ambient ali pa je zgolj estetski element na vrtu. Zanjo se odločijo tisti, ki si želijo bolj zračno strukturo, saj je navadno sestavljena iz konstrukcije in izbranega načina senčenja, ki lahko varuje tudi pred vetrom in dežjem. Lahko je celo senca za živali. Z malo več domišljije lahko na pergolo obesimo tudi visečo mrežo ali gugalnico,« pojasnjuje Jože Kos, direktor podjetja Mizarstvo Kos. Pergolo moramo ustrezno umestiti v prostor. Če bo obraščena z rastlinami, moramo stati ob zemlji, v katero bomo lahko zasadili plezalko. Če bomo nanjo pritrdili senčila (ta so lahko iz platna, trstike ali lesena), pojasnjuje sogovornik, pa moramo biti pozorni na izvedbo.

»Pomembno je, da naredimo kakovostne betonske temelje; njihova velikost je odvisna od zasnove pergole. Pri večjih konstrukcijah kovinsko sidro zabetoniramo, pri lažjih pa ga privijačimo na betonski temelj. Če pergolo postavimo v bližino hiše, recimo na teraso, je sidranje lahko izvedeno v samo steno,« pojasnjuje Kos.

Več o lesenih pergolah z vzpenjavkami in nekaterih sodobnejših izvedbah pergol preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.