Deloindom: Pozimi cvetoče sobne rastline

S katerimi dodatki, gnojili in v kakšnih razmerah jih lahko razvajamo, da bodo kar najlepše uspevale in cvetele.

Objavljeno
20. januar 2015 11.45
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom

Zima je čas, ko večina rastlin na naši geografski širini v naravi in na vrtu počiva. Počitek prija tudi nekaterim sobnim rastlinam, ki jih prenesemo v hladnejši prostor in jih za nekaj časa prenehamo zalivati, po drugi strani pa prav od decembra do marca cveti največ lončnic, ki jih gojimo zato, da nam dom polepšajo s cvetočim okrasom. Tudi v tej skupini je veliko takšnih, ki jim prijajo neogrevani prostori, kar moramo upoštevati, če želimo, da bodo dolgo cvetele in se nato okrepile za prihodnje sezone.

V sodobnih stanovanjih s centralnim ogrevanjem, v katerih večinoma ni neogrevanega, a naravno dobro osvetljenega prostora, bodo denimo božični in velikonočni kaktus, ciklama, azaleja, kamelija, kala in klivija, ki jim najbolj prija temperatura med 10 in 12 ˚C, veliko prej odcveteli in teže ujeli svoj naravni rastni ritem. Drugače je z ananasovkami (bromelijevkami), božičnimi zvezdami, flamingovci in usambarkami (afriškimi vijolicami) – te so ljubiteljice višjih temperatur, falenopsis ali širokolistna orhideja pa je naravnost idealen za ogrevana stanovanja. Seveda bližina radiatorja ne godi nobeni rastlini. V centralno ogrevanih stanovanjih se namreč zračna vlažnost pozimi zelo zmanjša, ponekod na 30 odstotkov, medtem ko bi rastline potrebovale najmanj dvakrat tolikšno in jih to dodatno izčrpa. V takšnih razmerah jih rade napadejo pršice ali rdeči pajek ali jim začnejo rumeneti in odpadati listi. Suh zrak najlaže prenašajo sočnice, rastline, ki v zadebeljenih listih ali drugih organih skladiščijo vodo, in zelene rastline s kompaktnimi povoščenimi listi, kakršna je denimo taščin jezik (Sansevieria).

Več o zemlji, substratih in presajanju pozimi cvetočih sobnih rastlin preberite v tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.