Deloindom: Pralni in sušilni stroji - zmote in resnice o pranju perila

Ali imajo novejši stroji res krajšo življenjsko dobo, katere vrste detergentov uporabljati in ali je res treba dodajati sredstva za mehčanje vode, smo preverili pri serviserju gospodinjskih aparatov.

Objavljeno
22. november 2016 11.16
K. Ž.
K. Ž.

Dokler k hiši niso prišli otroci, se mi je pranje perila zdelo povsem rutinsko opravilo, odkar pa se iz dneva v dan bojujem s trdovratnimi madeži in kupi perila, se je pranje spremenilo v pravo umetnost, da ne rečem znanost. In glede na to, da je naš pralni stroj že dočakal povprečno življenjsko dobo, samo še čakam, kdaj me bo pustil na cedilu.

V podrobnosti, zakaj oprano perilo smrdi, kaj pomeni pranje pri nizki temperaturi in kako učinkoviti so odstranjevalci madežev, se tokrat ne bomo spuščali, bomo pa prevetrili nekatere bolj tehnične zmote in resnice o pranju perila. Dejstva o tem, ali imajo novejši stroji res krajšo življenjsko dobo, katere vrste detergentov uporabljati in ali je res treba dodajati sredstva za mehčanje vode, smo preverili pri dolgoletnem serviserju gospodinjskih aparatov.

Življenjska doba in okvare

Predvidena življenjska doba pralnih strojev ob normalni uporabi, torej približno pet pranj na teden, je nekje do deset let, povprečna pa od pet do sedem let. Pogosto slišimo, da imajo novejši pralni stroji bistveno krajšo življenjsko dobo, kot so jo imeli včasih, a to drži le deloma, pojasni Miran Pirc iz Radov­ljice, mojster z več kot dvajsetletnimi izkuš­njami s servisiranjem električnih aparatov. »Včasih se je veliko manj pralo. Čakali smo, da je bil stroj poln, danes pa je malo drugače, saj se preoblačimo tudi večkrat na dan. Upoštevati moramo tudi razliko v ceni danes in pred 30 leti, ko je bilo za nakup potrebnih kar nekaj prihrankov. Poleg tega imajo stroji danes bistveno močnejšo centrifugo, številna tipala in veliko več elektronike, zato je tudi možnosti za okvare več. Ne nazadnje je tu še višja cena rezervnih delov in servisiranja kot nekoč, zato se pogosto zgodi, da se popravilo preprosto ne izplača.«

Za okvare, ki niso posledica obrabe, so najpogosteje krive napake uporabnikov, ki bi jih bilo z nekaj previdnosti mogoče preprečiti. Sogovornik omeni tujke v bobnu – žepe bi morali redno pregledati, preden damo oblačila v koš za umazano perilo, in ne takrat, ko jih nalagamo v stroj in za takšna opravila praviloma nimamo časa, pranje stvari, ki ne sodijo v pralni stroj (denimo razne preproge, težke odeje ...), težave lahko povzročijo tudi t. i. lovilci barv v obliki lističev, ki preprečujejo obarvanje perila, hitro pa zaidejo v dele stroja, kjer otežujejo ali onemogočajo črpanje vode.

Več o energijski učinkovitosti, pralnih sredstvih in mehčalcih vode ter strojnem sušenju perila si preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.