Deloindom: Sodobni ogrevalni sistemi na lesno biomaso

Pred nakupom novega kotla se pozanimajte o lastnostih goriva, načinih kurjenja, o vrstah kurilnih naprav in tehnologijah zgorevanja, saj je vse to pomembno za doseganje želenih rezultatov.

Objavljeno
14. september 2015 14.15
Patricjo Božič
Patricjo Božič

Med vsemi načini ogrevanja veliko ljudi izbere ogrevanje z lesno biomaso. Če samih naprav in postopkov ne poznate in če ste prej za želeno temperaturo v prostorih morali zgolj nastaviti termostat, je dobro, da se pred nakupom novega kotla pozanimate o lastnostih goriva, načinih kurjenja, o vrstah kurilnih naprav in tehnologijah zgorevanja, saj je vse to pomembno za doseganje želenih rezultatov.

Se s kurjenjem biomase vračamo v preteklost?

Dandanes zamenjava oljnega kotla s pečjo na biomaso ne pomeni vrnitve v preteklost. Že s hitrim pregledom rešitev na trgu ugotovimo, da biomasni kotli glede učinkovitosti in preprostosti uporabe ne zaostajajo veliko za oljnimi ali plinskimi. V zadnjih letih je tehnologija naredila velik korak v avtomatizaciji uporabe in jo s tem približala ljudem. Je pa res, da moramo za pravilen izbor kurilne naprave vedeti kaj več o prednostih in slabostih posameznih biomasnih sistemov in tehnologij.

Prednosti sodobnih biomasnih sistemov

Kljub temu da biomasne kot­lovnice zahtevajo večjo začetno investicijo, omogočajo doseganje večjih prihrankov, kurjenje biomase je tudi manj škodljivo za okolje kot kurjenje fosilnih goriv. Če primerjamo nove kurilne naprave s starejšimi, pa je prednost predvsem v boljšem zgorevanju, kar pomeni boljši izkoristek in manjše emisije. Marsikje so še vedno vgrajeni več kot 30 let stari kotli, ki imajo tudi manj kot 40-odstotni izkoristek. Ker so tako rekoč neuničljivi, povzročajo lastnikom, ki jih ne zamenjajo, veliko škode in veliko dela. Tudi če ima nekdo svoj gozd, je smiselno, da razmisli o zamenjavi kurilne naprave, saj bi si s prodajo presežkov lesa hitro povrnil investicijo, dela s kurjenjem pa bo bistveno manj.

Več o okoljskem vidiku ogrevanja na biomaso ter v katere hiše lahko namestimo biomasni kotel, preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.