Deloindom: Solarne toplotne črpalke - nadomestijo lahko klasični solarni sistem

Pod drobnogled smo vzeli solarne toplotne črpalke. Kako delujejo, zakaj in kdaj je njihova uporaba primerna ter o gospodarnosti naložbe.

Objavljeno
25. maj 2015 17.08
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

Solarne toplotne črpalke so dobra alternativa klasičnim solarnim sistemom, ki v dneh, ko sončnega sevanja ni dovolj, ne zmorejo ogreti bodisi sanitarne bodisi ogrevalne vode in potrebujejo dodatni vir toplote – električne grelnike ali povezavo na toplovodni kotel.

Sanitarne solarne toplotne črpalke delujejo v povezavi s sprejemniki sončne energije na strehi, izdelane pa so na podlagi 200-, 300- in 500-litrskih bojlerjev. Od »običajnih« sanitarnih toplotnih črpalk tipa zrak/voda se razlikujejo po tem, da imajo v bojlerju dva vodna (cevna) toplotna prenosnika oziroma izmenjevalnika, na voljo pa so tako enoprostorske izvedbe in izvedbe z vodenim zrakom kot prigradne.

Zgornji toplotni prenosnik je mogoče povezati z ogrevalnim kotlom na olje, plin ali polena, če želimo pozimi ogrevati sanitarno vodo s sistemom centralnega ogrevanja. Spodnji prenosnik toplote pa je povezan s sprejemniki sončne energije in torej namen­jen za ogrevanje sanitarne vode s solarnim sistemom. Ob zadostni količini sončnega sevanja bo toplota iz kolektorjev segrela vso vodo v bojlerju na višjo temperaturo in se toplotna črpalka sploh ne bo vklopila, pojasni Davor Zaveršnik iz podjetja Termo-tehnika. Če toplota iz sončne energije ne zadostuje, se bo vklopila toplotna črpalka in vodo segrela na želeno temperaturo.

O razliki med solarnimi in običajnimi toplotnimi črpalkami ter o kombiniranih napravah, s katerimi lahko ogrevamo tako sanitarno vodo kot prostore, preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.