Deloindom: Toplotne črpalke - že prvo leto so se stroški zmanjšali za polovico

Vgradnja toplotne črpalke za ogrevanje prostorov v novogradnji je zaradi majhnih potreb po toploti gospodarna odločitev, ne glede na to, kateri toplotni vir izberemo.

Objavljeno
19. januar 2015 12.54
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

V obstoječih hišah je po mnenju strokovnjakov smiselno najprej zmanjšati toplotne izgube in s tem potrebe po toploti, a vedno več primerov dobre prakse dokazuje, da se lahko stroški ogrevanja občutno zmanjšajo tudi v energijsko potratni hiši, ki se namesto s kurilnim oljem, na primer, ogreva s toplotno črpalko.

»Učinek optimizacije stroškov za ogrevanje je pri vgradnji toplotne črpalke v hišo, ki ima velike toplotne izgube in s tem večje potrebe po toploti, manjši, saj električna energija, ki jo naprava potrebuje za svoje delovanje, ni ravno poceni. Kljub temu so prihranki v primerjavi z ogrevanjem na kurilno olje še vedno razmeroma veliki,« pravi elektroprojektant in predavatelj na Višji strokovni šoli na Šolskem centru Velenje Cveto Fendre. Vsem, ki razmišljajo o vgradnji toplotne črpalke v nekaj deset let staro in neobnovljeno hišo, zato svetuje čimprejšnjo celovito energijsko sanacijo: »Predvsem pa naj najprej dobro razmislijo, kateri tip toplotne črpalke bi bilo najbolj smotrno vgraditi, paziti je treba na potrebno toplotno moč naprave za optimalno ogrevanje objekta in tudi na proizvajalca oziroma prodajalca, saj so rezervni deli praviloma zelo dragi.«

Podrobnosti o energijski prenovi v več fazah ter keteri toplotni vir izbrati, preberite v tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.