Deloindom: Urejanje dvorišča - tlakovce le na dobro utrjeno podlago

Beton velja za naravni material, ki ima ob pravilni uporabi, vzdrževanju in negi tako rekoč neomejeno življenjsko dobo.

Objavljeno
11. avgust 2014 11.40
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

Betonski tlakovci so pogosta izbira, ko urejamo okolico hiše. Razlogov je več, med drugim so na voljo v najrazličnejših oblikah in barvnih odtenkih, zato bomo brez težav našli takšne, ki se bodo podali k arhitekturni zasnovi doma. Poleg tega velja beton za naravni material, ki ima ob pravilni uporabi, vzdrževanju in negi tako rekoč neomejeno življenjsko dobo.

Betonu, iz katerega so izdelani tlakovci, so običajno dodani tudi nekateri dodatki in armaturni materiali. »Čeprav pravimo, da je naravni material, je beton pravzaprav umetni kompozit, sestavljen iz naravnih komponent: veziva, vode, zraka in mineralnih dodatkov, to je grobega in finega peska,« pojasnjuje Blaž Oblak iz podjetja Tlakovci Oblak. Vsaka komponenta ima pomembno vlogo, prav tako razmerje med njimi. Pri proizvodnji betonskih izdelkov, ki poteka na sodobni, računalniško vodeni in lasersko krmiljeni liniji, betonu dodajajo še kemične dodatke, ki mu izboljšajo nekatere lastnosti, in barvne pigmente, ki beton oziroma betonski izdelek obarvajo v želeni barvi.

Po besedah sogovornika je pomembno, da se uporabljajo samo certificirani materiali: »Za zgornji sloj betonskih izdelkov, pa naj bodo to tlakovci, robniki ali travne plošče, uporabljamo najčistejši kremen, ki zagotavlja trdnost in obstojnost, še zlasti v mrazu in zmrzali ob prisotnosti talil (soli). Večina dvoslojnih betonskih izdelkov je že v proizvodnji globinsko zaščitena oziroma hidrofobirana, zato so odporni proti vdoru vlage in umazaniji.« Dvoslojni betonski izdelki, ki so globinsko zaščiteni, so npr. primerni tudi za tlakovanje površin pred avtomehaničnimi delavnicami, saj jih je laže čistiti in vzdrževati, poleg tega imajo bistveno daljšo življenjsko dobo. Enako velja za impregnirane izdelke, ki imajo zaradi nanosa impregnatorja zaprt zgornji sloj, zato voda in umazanija ne moreta prodreti v notranjost betona.

Več o tem, kako pravilno pripraviti podlago in kam polagati tlakovce, preberite v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.