Deloindom: Vlaga v prostoru - naprave za prezračevanje in razvlaževanje

Kako delujejo majhne lokalne prezračevalne naprave ter o učinkovitosti razvlaževalnikov zraka.

Objavljeno
04. november 2014 15.17
Sebastijan Ozmec, Deloindom
Sebastijan Ozmec, Deloindom

Ker je učinkovita raba energije zelo pomembna, so naši domovi vse bolj zaprti, brez prostega pretoka zraka. Zrakotesni objekti so idealno okolje za povečano vlago in s tem razvoj plesni, ki negativno vpliva na zdravje ljudi. Vlaga ne nastaja zgolj v kopalnici in kuhinji, ampak jo ustvarjamo tudi, če povsem mirujemo. Med spanjem oddamo v prostor 50 gramov vode na uro, štiričlanska družina pa v enem dnevu ustvari tudi do 15 litrov vode. Če ne gre za novogradnjo in v objekt nočemo posegati z večjimi gradbenimi deli, ki so nujna za izvedbo osrednjega prezračevalnega sistema, ki učinkovito odvaja vlago iz prostorov, lahko vgradimo lokalne prezračevalne naprave ali uporabimo mehanske in električne razvlaževalce zraka.

»Ker kar 60 do 90 odstotkov našega časa preživimo v zaprtih prostorih, je zelo pomembno, da so ustrezno prezračevani. Izrabljen zrak z majhno vsebnostjo kisika in visoko stopnjo vlage negativno vpliva na naše počutje, storilnost in druge psihofizične lastnosti, ne nazadnje lahko pripomore k akutnim obolenjem dihal,« pravi David Tomažin iz podjet­ja Systemair. Letos, ko je bilo veliko dežja, za povrhu so poplave veliko ljudem zalile domove, je ta problem še večji kot ponavadi. Prevelika vlažnost se kaže z nabiranjem kondenza na oknih in stenah, kjer se sčasoma razvije plesen, nazadnje se lahko začneta luščiti tudi barva in omet. »Če vlažnosti sproti ne odpravljamo z zračenjem ali ustreznimi napravami, kmalu zaznamo neprijeten vonj po plesni. Še hujše težave imajo z vlago tisti, ki jim je prostore poplavilo. Uničeno pohištvo in druge premočene predmete je lahko odstraniti. Vendar je bolj pomembno posušiti mokre zidove in tla, ki lahko s prihajajočim mrazom in zmrzovanjem zaradi vode v njih celo razpokajo. Vlago je torej treba odpraviti iz prostorov, saj uničuje tudi same objekte,« opozarja Iztok Zupančič iz podjetja Conrad.

Več o učinkovitosti mehanskih razvlaževalnikov zraka ter ali je uporaba električnih razvlaževalnikov smiselna in kako izberemo ustreznega, preberite v novi številki priloge Deloindom.