Deloindom: Zbiranje deževnice: Dvakrat gospodarno

Družine, ki živijo v stanovanjskih hišah, lahko najmanj dve tretjini dnevnih potreb zadovoljijo z vodo, ki se s strehe steka v zbiralnik deževnice.

Objavljeno
04. avgust 2015 12.49
Julijana Bavčar in Dejan Karba
Julijana Bavčar in Dejan Karba

Prebivalec Slovenije je predlani porabil povprečno 55,8 kubičnega metra pitne vode iz vodovodnega sistema, to je 153 litrov na dan. Od tega je je bilo le tri litre namenjene za pitje in kuhanje, drugo pa za osebno higieno, pranje, pomivanje in zalivanje. Četrtina vse vode je stekla pri splakovanju stranišča. Družine, ki živijo v stanovanjskih hišah, pa lahko najmanj dve tretjini dnevnih potreb zadovoljijo z vodo, ki se s strehe steka v zbiralnik deževnice. Izkušnje z njim sta povzela naš kolega iz redakcije Dela Dejan Karba in bralec Bojan iz Novega mesta.

Vse več graditeljev družinskih hiš se zaradi okoljske ozaveščenosti ali gospodarnosti odloča za vgradnjo tipskih ali betonskih podzemnih rezervoarjev in ločene inštalacije za deževnico v hiši, ki je nujna, če želimo zbrano vodo uporabiti za sanitarne namene (splakovanje stranišč, pomivalni in pralni stroj, dvoriščna pipa), medtem ko si lastniki v obstoječih hišah pogosteje omislijo zgolj manjše zbiralnike, namenjene predvsem za zalivanje vrta. Ureditev inštalacije, ki bi bila ločena od vodovodne napeljave s pitno vodo, bi namreč zahtevala velik gradbeni poseg.

V Sloveniji se cene pitne vode (vodarina, vodno povračilo) gibljejo med 0,8 in 1,5 evra na kubični meter, zato pomeni uporaba deževnice znaten prihranek, vgradnja zbiralnika pa je ekonomsko smotrna tudi zaradi uredbe o odvajanju in čiščenju meteorne vode, po kateri se za deževnico, speljano v javni kanalizacijski sistem, plačuje glede na površino strehe. Novi način plačevanja so doslej uved­le le nekatere občine, druge ga pripravljajo. Strošek za odvajanje meteorne vode je bil v kanalščino sicer vključen že prej, po novi ureditvi pa se storitev ne zaračunava, če padavinska voda s streh ni speljana v kanalizacijo.

Več o tem, zakaj potrebujete ločene inštalacije za deževnico in pitno vodo ter kakšne so izkušnje uporabnikov, preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.