Deloindom: Znate izbrati žarnico oz. sijalko?

Le malokdo pozna razliko med žarnico in sijalko. Zveza potrošnikov Slovenije je zato pripravila nekaj koristnih nasvetov, kako izbrati pravo.

Objavljeno
08. oktober 2015 16.56
K. Ž., Deloindom
K. Ž., Deloindom

Včasih smo morali ob nakupu nove žarnice vedeti le, koliko vatno potrebujemo, danes pa mora potrošnik poznati kar nekaj tehničnih podatkov, da v trgovini izbere pravo. To za marsikaterega potrošnika predstavlja precejšnjo oviro, saj le malokdo pozna razliko med žarnicami in sijalkami. Zveza potrošnikov Slovenije je zato pripravila nekaj koristnih nasvetov, kako izbrati pravo.

Razlika med žarnico in sijalko

Žarnica je imela oz. ima v stekleni bučki tanko žarilno nitko iz volframa, ki se med prevajanjem električnega toka zelo segreje. Tako zelo, da začne žareti in oddajati svetlobo. Izboljšana različica klasične žarnice pa je halogenska žarnica. Ta v bučki nima vakuuma, pač pa je napolnjena s halogenskim plinom – jodom ali bromom. Ta kemično reagira z materialom, iz katerega je narejena žarilna nitka, in jo obnavlja. Halogenska žarnica ima štirikrat daljšo življenjsko dobo od klasičnih žarnic (prodaja v EU ni več dovoljena), torej cca. 4.000 ur. Kljub boljšim lastnostim pa so tudi halogenski žarnici šteta leta. Evropska komisija je sicer zadnji rok dovoljene prodaje ponovno podaljšala, a po novem bo prepoved začela veljati septembra 2018.

Varčne oz. kompaktne fluorescentne sijalke pa svetlobe ne ustvarjajo z žarenjem. Električni tok spodbudi elektrone živosrebrovih atomov, da začnejo oddajati ultravijolično svetlobo. Ta se na fluorescentni prevleki, s katero je prevlečena notranjost cevi, spremeni v vidno svetlobo. Pri tem procesu se le še 20% energije izgubi v obliki toplote. Najnovejša tehnologija svetil pa so LED-sijalke oz. dioda, ki oddaja svetlobo. Njihov princip delovanja je bolj zapleten. Poenostavljeno povedano: LED-sijalka izkorišča fizikalni pojav, imenovan elektroluminiscenca, pri katerem nekateri polprevodniški materiali oddajajo svetlobo, ko skoznje teče električni tok. »Tudi njihova življenjska doba je izjemno dolga – od 20 do 50.000 ur, kar pomeni od štirinajst do petintrideset let delovanja v »vzorčni svetilki«,« je predstavil trenutno najbolj varčna svetila za domačo uporabo na trgu Črt Breskvar, strokovni sodelavec Zveze potrošnikov Slovenije.

Več o velikih razlikah v cenah, življenjski dobi in porabi energije, preberite na www.deloindom.si.