Fina kuhinja za telebane: Vroče in hladno z rajčicami in pomidori

Paradižnikova juha je preprosta, pa vendar pri vsaki gospodinji drugačna, razpon okusnosti pa komajda verjeten.

Objavljeno
12. avgust 2016 15.25
Jure Apih
Jure Apih
Brez Amerike nam živeti ni. Brez kokakole, kikirikijev, hamburgerjev in žvečilnih gumijev bi še nekako shajali, brez krompirja, fižola, koruze in paradižnika nas ne bi bilo. Paradižnik, ki je bil še pravkar tipična sezonska hrana (z zunajsezonsko mezgo, stlačeno v plehnate tube), nas zdaj razveseljuje vse leto. Raste na danskih, holandskih in prekmurskih hidroponijah s koreninami v vodi in vrhovi visoko pod strehami šotorov ali steklenjakov. Prehranjujejo ga računalniki, obirajo pa prekarci. Prekrasni lepo okrogli rdeči sadeži krasijo trgovske pulte in solatne vitrine, le vonja razen zelenega štrclja ni prav veliko. Da o okusih, ki nam jih v tem letnem času ponujajo makedonske rajčice ali koprski pomidori, raje ne razmišljamo. Kakorkoli, če kdaj, je zdaj čas, da obudimo doživetje pravega paradižnika, zraslega iz zemlje pod vročim sredozemskim soncem. Okusi, kot so nekdaj bili.

Vroče

Paradižnikova juha je preprosta, pa vendar v vsaki kuhinji in pri vsaki gospodinji drugačna, razpon okusnosti pa komajda verjeten. Kulinarični telebani si ne domišljamo, da smo vseznalci, smo pa na svoje pogruntavščine, četudi so le pogojno avtorske, ponosni. Nekaj vzamemo tu, nekaj tam, nekaj sami dodamo, če ni za hvalit, pozabimo, če smo navdušeni, pa zapišemo, da se ne pozabi. Dušan, s katerim ob nedeljah na časopisnih straneh modrujeva, je, ko je to pokusil, navdušeno oznanil: bloody mary na kvadrat!

Kilogram svežega zrelega paradižnika narežemo, odstranimo štrcelj in trdo sredico, zalijemo s kozarcem vode, kuhamo, da se zmehča, in sesekljamo s paličnim mešalnikom.

Pet strokov česna narežemo na tanke ploščice in z žličko moke popražimo na oljčnem olju, da zadiši. Dodamo paradižnik, dva decilitra, malo več, malo manj, vode (če so sadeži čvrsti, več, če so vodeni, manj), še enkrat zmeljemo in pustimo vreti, dokler se ne pokuhajo pene. Če se zdi pregosto, dodamo še malce vode in prevremo, vendar za to paradno različico velja, da je lahko malce gostejša. Mala žličica sladkorja, razen pri izjemno sladkih sadežih, lepo zaokroži okus.

Kavelj 22: z vročo juho napolnimo krožnike, vsakemu dodamo žlico kisle smetane, list bazilike in šilce prave ruske, finske ali poljske vodke. Svež poper naj si iz mlinčka doda vsak sam.

Ker mladičev ne moremo navajati k alkoholu, pripravimo zanje malce redkejšo različico z rahlimi žličniki ali zapečenimi kruhovimi kockami.

Za žličnike razmešamo v skodelici jajce in toliko moke, da nastane gosta, a ne pretrda zmes. S čajno žličko zajemamo žličnike in jih vlagamo v vrelo juho. Ko priplavajo na vrh, so kuhani. Žlica kisle smetane in nekaj lističev bazilike ne bo odveč.

Za kruhove kocke/zapečenčke/tropezones narežemo kockice čvrstega dan ali dva starega belega kruha in jih pokapljane z nekaj oljčnega olja popečemo v pečici. Serviramo posebej, da si jih vsak po malem, da se ne razmehčajo, hrustljave dodaja v juho.

Hladno

Gazpacho/gaspačo je andaluzijska hladna juha, ki je bila izvorno le paradižnikova, zdaj pa jo v mnogih barvnih in sestavinskih različicah v vročih španskih dneh ponujajo tudi v najbolj mondenih restavracijah.

Pol kilograma zelo zrelega paradižnika poparimo, olupimo, odstranimo semena in narežemo na kocke. Papriko (eno) očistimo, razpolovimo, odstranimo semena in narežemo na kocke.

Kumaro (eno) olupimo, razpolovimo, odstranimo semena in narežemo na kocke. Dve rezini belega kruha namočimo in ožmemo.

Vse skupaj zmeljemo v mešalniku, dodamo kozarec (1 dl) dobrega oljčnega olja, dve do tri žlice dobrega balzamičnega kisa in sol. Če je pregosto, razredčimo z vodo, kisom ali limonovim sokom.

Ohladimo (šest ur v hladilniku?), serviramo v skodelicah, ki smo jih prej natrli s strtim česnom, če se vam zdi prehudo, lahko česen dodate v osnovno zmes v mešalniku.

Lep in učinkovit dodatek je, če na mizi hkrati ponudite skodelice z na drobno narezano čebulo, papriko, kumaro, trdo kuhanim jajcem, drobno narezanim pršutom in kruhovimi zapečenčki – tropezoni.