Odprta kuhinja: Anina nagrada je za Evo Klaro in Svita

Kakor je Ana Roš povedala v svojem govoru, so ob tej slavi nenehno od nje pričakovali izraze sreče in ganjenosti. 

Objavljeno
09. april 2017 02.30
K. C. R.
K. C. R.
Sproščeni, tile vrhunski kuharji! Razglasitev najboljših 50 restavracij na svetu in podelitev nagrad, v Melbournu v sredo, je minila v duhu angleškega humorja. Ana Roš, najboljša šefinja kuhinje na svetu za leto 2017, nas je skoraj pripravila do solz ganjenosti, ker je imela lep in iskren govor, potem pa opomnila, da se joka zaradi drugačnih reči ...

Letos je naslov najboljše restavracije na svetu – petnajst let že izbor pripravljajo v medijski družbi William Reed in se imenuje World's 50 Best Restaurants – zapustil Evropo in se odpeljal čez lužo: prvo mesto je tisoč članov ocenjevalskega kolegija prisodilo newyorški restavraciji Eleven Madison Park z Willom Guidaro in Danielom Hummom – slednji je znan po tem, da se je v kuhinjo tako rekoč preselil pri 14 letih, deset let pozneje pa je imel že svojo prvo Michelinovo zvezdico. Nam najbližja restavracija prve deseterice? Lahko se odločate med modensko Osterio Francescano na drugem mestu (lani prvo) in Steirereckom; chef Heinz Reitbauer ga je povzdignil v supermoderno restavracijo, ki domuje v steklenem kubusu v dunajskem Stadtparku. Nagrado za življenjsko delo je dobil Heston Blumenthal, ki je poskrbel tudi za najbolj filozofski govor večera; za marsikoga morda malo pretežak po svojem epistemološkem značaju, zanj pa se je videlo, da pozorno izbira in verjame v vsako besedo, ki jo izgovori. Podelili so še nekaj drugih posebnih nagrad: najboljši patissier je postal izumitelj cronuta, mešanca med krofom in rogljičkom, Dominique Ansel, za restav­racijo, na katero je treba biti pozoren, pa so izbrali barcelonsko Disfrutar. Morda še ena pomembna nagrada: chefi tudi sami med sabo izbirajo najboljše in letos je to postal Virgilio Martínez, solastnik in chef Central Restaurante v Limi.

Tokrat si je neposredni prenos podelitve, ki je bila v zgodovinski zgradbi Royal Exhibition, ogledalo seveda nadpovprečno število Slovencev, kajti eno od nagrad je dobila Ana Roš, naša markantna šefinja kuhinje iz Hiše Franko – prevajanje je malce okorno, tako kot marsikdo trdi, da je deljenje te nagrade, ki mojstrstvo ločuje na žensko in moško: postala je najboljša chefinja na svetu. V slovenskem jeziku to zveni malo neposrečeno, se je pa prvič zgodilo, da je na tej razglasitvi tako blestel nekdo iz Slovenije – uvodni govorec se je celo potrudil in kar dobro rekel dober večer (»For our friends from Slovenija«).

Kakor je Ana Roš povedala v svojem govoru, so ob tej slavi nenehno od nje pričakovali izraze sreče in ganjenosti. Odgovarjala je v svojem značilnem slogu. Ko so ji sporočili, za kaj je bila izbrana, ni zmogla evforije sreče, ko so ji nagrado podelili, ni ravno ihtela, kakor ji je predlagal kolega Enrico Crippa iz Piazze Duomo: »Ženske jokamo zaradi drugačnih stvari.« Med drugim je Roševa povedala, kdaj je bila, po njenem mnenju, dokončno pripuščena v svet vrhunske (moške) kulinarike. To je bilo leta 2012, ko je nastopila na srečanju vrhunskih kuharjev Cook it Raw na Poljskem. Marsikdo bi kar obupal: najprej je zamudila letalo in zato tudi tiskovno konferenco, potem je oblečena pristala v vodi, ko se je zvrnil čoln, ko je rezala meso, je na mizo skočil pes in jo šavsnil, za nameček je rdeča pesa, ki jo je pripravljala, privabila čebelo. Ko jo je pičila še ta, je prvič v življenju dobila alergično reakcijo. Jed, dimljena rdeča pesa po navdihu iz pesmi Pankrtov, pa je bila izvrstna. Inteligenten, duhovit, ravno prav odrezav nastop, ki ga je bila slast pogledati in poslušati. Ana Roš je – kako lepo! – nagrado posvetila svojima otrokoma, Evi Klari in Svitu, ki sta zrasla domala v kuhinji, in to v fantastični človeški bitji, pravi ponosna mama. Hiša Franko pa se je uvrstila na 69. mesto lestvice – kljub imenu, ki vključuje številko 50, gre namreč do sto.