Odprta kuhinja: Februar v kuhinji

Čas, če pomislim na pusta, letos hiti še bolj kot druga leta. Ne vem več, kdaj je bil zadnjič tako zgodaj!

Objavljeno
05. februar 2016 11.10
Posodobljeno
09. februar 2016 14.00
Slavka Ilich
Slavka Ilich
Ko me je urednica prijazno opozorila, da »izidem« na pustno nedeljo, se me je polotila panika: kaj pa naj naredim? Saj nimam ničesar novega! Pa se je vnukinja odločila namesto mene – strahce bova spekli! In sva jih res!

Najprej sva pregledali mojo zalogo modelčkov in našli pravšnje. Za brata, ki ima najraje s čokolado oblite »donutse«, modelček za linško pecivo. In zanjo še rožice, ki so ji bile najbolj všeč. Zase sem izbrala še različno velike obročke za krofe. Nato sva pristavili kvasec in tako naprej, dokler nisem začela iskati kokosove maščobe, v kateri sicer cvrem krofe in flancate. Ne prav pogosto, tako da bi je nekaj še moralo biti na zalogi, a je nisem našla! Kaj pa zdaj? Spomnila sem se, da sem dobila lani (seveda že precej po pustu!) mail z receptom za krofe, pečene v pečici. V računalniku ga seveda nisem našla, a poskusiti ni greh, sem si rekla, vključila pečico in – uspelo je!

Pika in drugi domači niso opazili razlike, meni pa so se zdeli malce suhi, vendar odlični! Pri krofih, ker so samo enkrat na leto, sem (tudi) pozabila, da je moja marmelada precej tekoča. In res je iz polovice krofkov pokukala na dan oziroma v pečico …

Ker pustnemu torku sledi pepelnična sreda in z njo post, sem naredila puding s semeni chia. Lepo se je posrečil. Sama sem poskusila narediti tudi mandljevo mleko, a se mi je zdelo škoda mandljev. Zato sem nazadnje kupila kokosovo, ki mi je tudi všeč! Če puding razdelimo na pet porcij in jih shranimo v hladilniku, nato pa vsak dan na vrh položimo nekaj drobno narezanega sadja, si lahko v službi (preverjeno pri obeh hčerah) ali doma privoščimo popolno malico!

Ker smo še sredi zime, vsaj po koledarju, v tem letnem času pri nas radi jemo fižol. Že pred leti sem v zadrugi v italijanski Gorici »odkrila« bob, luščen in cel, ter poleg drugih vrst stročnic tudi lep droben fižolček s črnim očesom na trebuščku – očar. Od takrat ga kupujem in kuham. Odličen je v solati s šalotko, limoninim sokom in oljčnim oljem ali v družbi z lignji. Tokrat pa sem z očarjem naredila juho. Preprosto in odlično!

Za konec je tukaj v nadaljevanju še »hitro kosilo iz pečice«. Vedno mi vsaj enkrat v tednu v hladilniku ostane nekaj različne zelenjave. Na primer štirje ekološki krompirji, en sladki krompir in glava radiča ter kos hamburške slanine … Kaj je nastalo, piše v receptu!

Flancati in krofki, pečeni v pečici
Nekaj za pusta pohrusta


Sestavine:

  • 550 g bele moke (po polovico ostre in mehke) + pest za delovno površino
  • kocka kvasa
  • 2,5 dl mleka, 4 rumenjaki
  • 60 g masla, žlica masla ghee (ali sončničnega olja)
  • 3 žlice sladkorja (55 g), pol žličke soli
  • 2 žlici ruma
  • stepeno jajce za premaz in sladkor v prahu za posipanje
  • nekaj žličk najbolj čvrste marelične marmelade za krofe
  • 100 g čokolade (s 65 odstotki kakaka) za preliv


Priprava:

  1. Naredimo kvasec in ga pokritega postavimo na toplo.
  2. V skledo presejemo moko, na rob posujemo sol. Stopimo maslo, odstavimo in dodamo še izbrano maščobo. Rumenjake stepemo s sladkorjem, dodamo rum.
  3. Vzhajani kvasec zlijemo v skledo z moko, dodamo še maslo in rumenjakovo zmes. Stepamo vsaj pol ure (jaz s »kuhinjskim pomočnikom«). Testo nato pomokamo in pokrito pustimo na toplem, da dvojno naraste.
  4. Pripravimo dva pekača in ju obložimo s papirjem za peko. Na delovno površino potresemo malo moke, razdelimo testo na dva dela in enega razvaljamo pol prsta na debelo. Segrejemo pečico na 180 stopinj. Z izbranimi modelčki izrežemo oblike za pusta (strahce, obroče, rožice ...) in jih preložimo na pekač. Pokrijemo, da malo narastejo, potem jih pomažemo s stepenim jajcem in pečemo 15 minut.
  5. Medtem razvaljamo še preostalo testo (malo tanjše), izrežemo kroge, na sredino položimo malo marmelade, okoli pomažemo z vodo in pokrijemo z drugim izrezanim krogom. Dobro stisnemo, malo razvlečemo rob in še enkrat z modelom izrežemo krog. Preložimo na drug pekač in pustimo, da še malo vzhajajo. Preden damo krofe v pečico, jih premažemo z jajcem. Pečemo minuto, dve dlje kot flancate oziroma toliko, da se lepo obarvajo.
  6. Še tople krofe in flancate potresemo s sladkorjem v prahu. Čokoladi, stopljeni v vodni kopeli, dodamo še pol žličke masla (lahko ghee) in s to glazuro prelijemo ali pokapljamo svoje umetnine.


Namig: Strahce je Pika najprej nabodla na držalo (palčke za ražnjiče) in jim pokrila obraze s papirjem, preden jih je potresla s sladkorjem. Nazadnje je z zobotrebcem, namočenim v čokolado, narisala še oči in vaja za pusta je bila končana. Kosov testa, ki ostanejo od izrezovanja, nikoli ne mečkamo in znova valjamo, saj postanejo trdi. Iz odrezkov izrežemo še manjše krogce ali listke. Druge ostanke zvijemo v kite in rože. Pustimo jih še malo vzhajati, jih premažemo z jajcem in damo v pečico! To je (bilo) za potešitev »prve sile« pri letošnji predpustni peki