Odprta kuhinja: Hladne pijače za vroče poletne dni

Tokrat naj bosta v ospredju drobni material in obvezna oprema, ko se želimo osvežiti in napojiti svojo družino ali goste na domači zabavi.

Objavljeno
23. julij 2016 01.00
Mojca Koman
Mojca Koman
Po dobrem ducatu dni peklenske vročine in nekaj dneh skandinavske ohladitve vremenoslovci spet napovedujejo pravo vroče poletje, ko si bomo želeli ledenih osvežilnih pijač. Tule je moja zbirka predlogov za letošnjo pripeko.

Ne bomo razpredali o količini vode, ki jo potrebuje organizem, da prebrodi vroče poletje. Niti ne bomo razpravljali o tem, ali je prav, da pijemo ledeno vodo, ko bi v vročini morali piti toplo. Tokrat naj bosta v ospredju drobni material in obvezna oprema, ko se želimo osvežiti in napojiti in to ponuditi tudi svoji družini ali gostom na domači zabavi.

Vrči, steklenice – poleti jih potrebujemo več.

V vrče brez pokrova nalijemo preproste bistre pijače, v tiste s pokrovom in cedilcem pri izlivu pa pijače z dodatki, za katere nočemo, da uidejo v kozarec. Kadar je poraba velika in vrčev premalo, se odlično obnesejo tudi navadne steklenice z navojnim pokrovčkom, ki jih v hladilniku (ali za kratek čas kar v zamrzovalniku) lahko položimo na polico.

Voda z okusom iz domače kuhinje je zakon.

Prehranski strokovnjaki svetujemo pitje navadne vode, ob naporu pa navadne vode z mineralnimi dodatki. Vodo iz pipe sicer pijemo kar naprej in brez posebnih težav ter je z nami v »flaški« kot sopotnica v torbici, ampak ob povečani porabi postane hudo dolgočasna. Takrat je čas za vode z okusom, ki si jih zlahka pripravimo sami doma. V vrč naložimo nekaj tankih rezin eko limone ali rezin pomaranče, grenivke, kumar, listov zelišč, vse pa prelijemo z ledeno ali hladno vodo, v katero se potem sproščajo arome in minerali. Ko vodo z okusom popijemo, na dodatke nalijemo svežo in to ponavljamo ves dan. Pomembno je, da vedno prelijemo s hladno vodo in da vrč s pijačo ne stoji predolgo na toplem. Zvečer preostanek zavržemo na kompost­ni kup.

Sadna pijača kot voden sladoled ali granita.

Odlična je sadna pijača, neke vrste redek sadni smuti. Pri nas imamo radi pomarančnega in breskovega. Iz lubenice nam ne prija. Lubenico rajši kar pojemo, pri malinah nas motijo semena. Če takšen razredčen sadni sok pripravimo z nadrob­ljenim ledom, dobimo neke vrste domačo granito. Hudo osvežilna reč je to, ki naj ne bo preveč sladka, drugače osvežilnega učinka ni prav veliko.

Kislo, da kar vkup vleče.

Pomen osvežilnega je zame povezan z limono. Skoraj vsaka pijača bolj odžeja, če je v njej vsaj kapljica limonovega soka. Včasih si pripravim velik vrč kisle limonade, ki jo mešam z raznimi drugimi pijačami ali s čajem. Nekakšna osnova za pijačo je to. Če se le da, kupim ekološke limone, pri katerih brez pomisleka porabim tudi lupino. Pri vseh drugih sem previdnejša in raje stisnem le sok ali pogojno limono dobro umijem pod vročo vodo s kapljico detergenta.

Najrazličnejši mehurčki.

Tudi vi menite, da penina veliko bolj prija v vročem poletju kot v mrzli zimi, denimo na silvestrovo? Meni prav gotovo. Ampak da se izognem alkoholu, osvežilno mehurčkasto pijačo rada pripravim z gazirano mineralno vodo ali s pivom brez alkohola, da jo lahko ponudim tudi otrokom. Saj vse skupaj še razredčim, se razume, tistih nekaj mehurčkov v pijači, ki jo takoj ponudim, pa se na jeziku tako prikupno razpoči, da je občutek blaženo prijeten.

Slamice in okraski.

Niso velik strošek, so pa prikupen dodatek, ki pijačo povzdignejo na stopnico više. Podobno velja, če rob kozarca okrasimo s sladkorčkom ali nanj zataknemo rezino limone, morda kar nabodalce, kakor pri kakšnem »ta zaresnem« koktajlu. Čeprav, če potrebujemo v vročini vsaj štiri litre tekočine na dan, je vse to malce prismuknjeno. Ups, ste me dobili. Sem na začetku nekaj obljubila, a ne?