Odprta kuhinja: Hrana za smrkave noske

Zdravilni čajček, dišeča zdravilna juhica, zdravilni knedlčki ...

Objavljeno
07. september 2015 11.57
Mojca Koman
Mojca Koman
Ko vročina popusti in se vrnejo boljša volja, apetit ter veselje do igre, je potrebno še nekaj dni, da se otroški organizem okrepi. Da dobi moč braniti se pred virusi od vsepovsod. Takrat je najbolje, če otrok še ostane doma in ne obiskuje vrtca. In če je sreča mila, teh nekaj dni preživi pri babici in dedku. Radosten čas.

Brez odvečnih besed. Pri babici in dedku so obvezni zdravilni čajček, dišeča zdravilna juhica in najboljši zdravilni knedlčki (beri: palačinke, štrudelj, piškoti, kar pač je značilno za babičino kuhinjo). Ker babica zna skuhati natančno tako juho, ki premaga vse bacile, dedek pa narisati tak poseben stroj, ki ga upravlja naš bolnik s posebno knedlčkasto močjo, da pospravi hudobneže v najtemnejši kot in jih tam … ah, kar sami si zamislite. Potem je naš mali spet zdrav in pripravljen na nove dogodivščine s prijateljčki iz vrtca.

Babice in dedki za svoja »zdravila« ne potrebujejo posebnih receptov. To so jedi, ki jih znajo skuhati miže. Fino je, če vsaj malo prej pogledajo v kakšno knjigo za nujnimi sestavinami teh čarobnih zdravilnih jedi. Za moč je dobro, če juhice vsebujejo beljakovine in veliko zelenjave, čajček pa kakšno izmed zdravilnih učinkovin.

Beljakovine iz fižola, graha, mesa, rib, mleka in jajc so za krepke in mogočne vojščake, ki jim pravimo protitelesa. Prežganka z jajčkom je še vedno ena najboljših zdravilnih juhic, z njo se po priljubljenosti in zdravilnosti kosajo fižolova juhica s popečenimi kruhki, gosta grahova juhica ali, se razume, kurja juhica z domačimi rezanci. Skoraj vsako zelenjavno juho brez težav obogatimo z beljakovinami, če vanjo zakuhamo jajčne testenine (rezance, ribano kašo, drobne jušne jajčne testenine, vlivance), ali še preprosteje, če vmešamo razžvrkljan jajček. S proseno ali ajdovo kašo v bogati enolončnici pa dobi naš bolnik moč za skale premikat kot Peter Klepec.

Da je korenje za dober vid, ve vsak malček, a babičina skrivnost je, da so prav korenčki, buče, koleraba, špinača in koprive odlična zelenjava za številno in dobro opremljeno telesno vojsko. Obilje karotenoidov v tej zelenjavi namreč pospeši ustvarjanje protiteles v telesu. Želite še več zdravilnosti v preprosti juhici? Potem naj v njej ne manjkata česen in ingver. Otroci so praviloma ljubitelji začimb, zato kar pogumno. Če je juha pretlačena s paličnim mešalnikom, jim je ljubša, se razume.

Komarčkov čaj z znano tovarišijo (janež, kumina) je primeren pri vseh težavah s trebuščkom. Nesladkanega ali le malo sladkanega naj mali bolnik pije po požirkih, odlično se obnese tudi za inhalacije pri zamašenem nosku. Z njim zlahka naredimo »hiško«: skodelico vročega čaja postavimo na mizo, previdno sedemo k mizi, da ne polijemo čaja, nad glavo odpremo največji dežnik pri hiši, ki ulovi soparo iz skodelice vročega čaja, da odpre dihalne poti. V takšni hiški je čas za dolge pogovore o vesolju in raketah, o rožicah tete Pehte, pa o vilincih in morskih deklicah ...

Drugi čaj je bezgov z medom in limono, tretji pa lipov, ki ogreje ude prav do kosti. Če je sila, zdravilni čajček hitro postane vsak melisni čaj z limono, tudi šipkov ni od muh. Topel in blagodejen za vse potrebe, v katerega mladi mož ali deklina namakata zdravilne piškotke.

Kaj pa knedlčki? Brez težav postanejo zdravilni celo palačinke, štrudelj, vaflji s slivovo marmelado ali malinovi mafini. Po prvih dneh bolezni, ko otrok praviloma bolj slabo je, so takšni priboljški zelo na mestu. Prav vsak recept za slaščico lahko še dodatno obogatimo s hranili. Če denimo v testu za palačinke ali mafine namesto mleka uporabimo sirotko, je pecivo beljakovinsko hranljivejše, podobno v zavitek poleg jabolk zamešamo še skuto. Z vsemi temi čarovnijami bodo naši mali kmalu spet pokali od zdravja.