Odprta kuhinja Jane Šušteršič

Ker je večino življenja živela v Beogradu, bi se zelo težko odrekla sarmi in mesu, pa tudi odlični zelenjavi »z Balkana«.

Objavljeno
13. februar 2017 16.52
Ana Strnad Hočevar
Ana Strnad Hočevar

Ker je večino življenja živela v Beogradu, bi se zelo težko odrekla sarmi in mesu, pa tudi odlični zelenjavi »z Balkana«. Po zmagi v četrti sezoni šova Slovenija ima talent Jana Šušteršič ostaja še bolj razpeta med Slovenijo in Srbijo, v prvo hodi nastopat, v Beogradu pa je trenutno njen dom. Ta je zdaj kar na splavu z improvizirano kuhinjo. Vprašali smo jo, brez česa v njej ne gre.

#1 Med.
Spremlja jo v različnih napitkih, ki si jih pripravi že zjutraj in potem pije čez dan. Najraje si naredi kombinacijo z ingverjem in limono. Med, najljubši ji je kostanjev in še vedno ga dobi pri svojem dedku, ne sme manjkati niti v vseh vrstah čajev, v domačih sokovih. Jana je sicer že od otroštva tesno povezana s pridelovanjem medu, saj je bil njen dedek zelo priznan čebelar. »Enkrat je celo dobil naziv slovenski čebelar leta in ljubezen do čebel in medu je vsekakor prenesel name,« s ponosom pove pevka, ki je, tako kot čebele, zelo delavna, vztrajna in pridna. Ves čas se ukvarja z več projekti in se vedno rada loti novih izzivov. Eden takšnih jo čaka v aprilu, ko se bo s svojo pesmijo predstavila na Slovenski popevki.

#2 Mešalnik smutijev.
Ena od Janinih novoletnih zaobljub je bolj zdrav način življenja in na njenem jedilniku se zato zdaj znajdejo tudi doma narejeni smutiji. Rada meša različno sadje, včasih doda še kakšno zeleno zelenjavo, vedno pa mora biti v domačem hladnem napitku ingver, ki ga obožuje. Zdrave sokove po navadi meša z vodo in pripravi si jih najmanj dvakrat na dan. Z mlekom pa je drugače, ugotovila je, da njenemu organizmu ne ustreza najbolj, a si ga še vedno izdatno privošči v kavi, kjer ga je v skodelici prav toliko kot kave, toplemu napitku pa največkrat doda še malo cimeta. Vsem drugim mlečnim izdelkom se ne more upreti in jih v svoji kuhi rada uporablja. »Sarme recimo niso prave, če ni zraven še vsaj enega velikega kosa sira,« se nasmeji učiteljica petja v eni od zasebnih glasbenih šol v Beogradu.

#3 Testenine.
Tudi italijanska kuhinja je na Jano predvsem v mladosti močno vplivala. »Veliko smo tekmovali in potovali po Italiji,« pove umetnica, in z učiteljico klavirja sta si ponavadi razdelili obrok - Jana je pojedla obe porciji testenin za predjed, z učiteljico pa sta si potem razdelili še preostalo. Jana sicer zelo rada kuha, najraje takrat, ko ima dovolj časa. In tako kot v življenju tudi v kuhinji najraje improvizira in domišljiji pušča prosto pot: v kuhinji to pomeni, da odpre hladilnik, pogleda, kaj je na voljo, in se tisti trenutek odloči, kaj bo pripravila. In le v kuhinji se še zgodi, da zapoje v okolju, ki ni oder, učilnica ali studio, kjer zdaj preživi večino časa, saj s kolegi glasbeniki pripravlja nov večji projekt.

#4 Začimbe. Ingver in česen sta njeni najljubši začimbi in ne smeta manjkati v večini doma narejenih jedi ali napitkov. Ingver v slednjih, česen pa predvsem v najrazličnejših testeninah. Te dni si najraje privošči testenine s tunino v smetanovi omaki, s koruzo in parmezanom. »Parmezan si vedno nastrgam po vročih testeninah, če ga nimam, pa kateri koli drug sir,« pove glasbenica. Sarm sama doma še ni pripravljala, ampak verjame, da če bi se jih lotila, ne bi imela težav, mogoče le pri zvijanju, se nasmeji. »Imam namreč najboljšo učiteljico, babico, ki je Makedonka in najboljša kuharica, kar jih poznam,« še bolj s ponosom pove. »Njene sarme so daleč najboljše. Tudi pite in sploh vse, česar se v kuhinji loti.«

#5 Grelnik za vodo. V njenem domovanju na splavu na Savi je bistveni del njene improvizirane kuhinje, kjer mu je družbo še do nedavnega delala indukcijska kuhalna plošča, na kateri pa ni mogla uporabljati skoraj nobene starejše posode. Zdaj jo je zamenjala za navadno steklokeramično ploščo, na kateri džezva deluje, a kavo še vedno najraje in nekako po navadi pripravi s t. i. »kuvalom za kafu«, jajčka pa si, tako kot bi bilo običajno, zdaj pripravi v ponvi in ne več v enem tistih redkih loncev, ki je bil primeren za indukcijo, v smehu pove pevka, ki se je, ko je bilo v Beogradu zelo mrzlo, za kratek čas s splava umaknila k mami »na toplo«, zdaj pa je njen dom na Savi spet v uporabi. »Njegova prava vrednost se pokaže šele spomladi in zelo se je že veselim, tudi zaradi popevke,« še enkrat svoje načrte navdušeno omeni Jana.