Odprta kuhinja: Mačice so lepe za pojesti

Prinesete jih lahko tudi z zimskega sprehoda.

Objavljeno
02. februar 2015 11.54
Besedilo Mirjam Grilc Foto Eva Legiša
Besedilo Mirjam Grilc Foto Eva Legiša
Mačice so tiste, ki se ponujajo in pritegnejo pozornost v tem letnem času in s sprehoda lahko prinesete zavidanja vreden šopek. Kakšno je sploh pravo ime, obstaja drevo, grm z imenom mačica, sem se tudi sama spraševala, ko sem jih opazovala.

Zimo imam rada in uživam v njej, kljub temu da s sprehodov v svoji košarici ne prinesem prav dosti. Je pa res, da je tisto, kar ta letni čas vseeno ponuja, bolj izpostavljeno in hitro opazimo. O pravi zimi letos še ni govoriti, čeprav tu in tam dobimo kako pošiljko snega – v januarju nabrane trobentice na solati in regrat niso ravno znanilci zime in res spadajo med »posebno ponudbo«.

Do pred kratkim se nisem prav dosti ukvarjala z vprašanjem, za katero vrsto vrbe sploh gre pri ljubkih mačicah in ali je drevo ali pač samo grm. Ko pa sem se o tem pogovarjala s prijateljico Blanko, ki je botaničarka, me je res navdušila in vrbe so me pritegnile. Na precej vprašanj, ki sem jih še hotela razčistiti, mi je odgovorila ljuba mi knjiga Naše dreves­ne vrste.

Vrbe spadajo med najstarejše cvetnice na Zemlji in predstavniki te vrste uspevajo prav na vseh koncih sveta. So izred­no prilagodljiva drevesa, lahkega, hitro kalivega semena, hitre rasti, odlično prenašajo ekstremne podnebne razmere in se prilagajajo vsem vrtam tal. Vseh vrb je čez štiristo in med najbolj znanimi domačimi, ki jih naštejemo več kot dvajset, so: iva, velikolistna vrba, bela vrba, volčinasta vrba, mandljasta vrba, siva vrba, beka vrba, krhka vrba ...

Razumljivo je, da v tem obdobju rasti tudi poznavalci težko določijo, za katero vrsto vrbe gre, za laika je tako rekoč nemogoče. Še ena težava je pri določanju, saj se vrbe izredno rade križajo. Z bližanjem pomladi pozornost vzbujajo le mačice in te, ki jih nabiram jaz, pravi prijateljica, so z vrbe ive (Salix caprea), ki jo najdemo tudi kot drevo, a pogosteje kot grm. Pravijo, da so listi in poganjki prava poslastica za koze, in od tod latinsko ime capreus – kozji. Menda so te mačice ene lepših in tudi najpogostejše v Sloveniji. No, jaz dodam, da so ene okusnejših. Že pred leti sem našla tale recept in ne mine zima, da se vsaj enkrat ne posladkamo z mačicami.