Odprta kuhinja: Meta, ganljiva in neuničljiva

Zeliščne vrtove imam zasajene po barvi, po učinkovinah, po višini rastlin, enega izmed njih pa sem ločila in osamila zaradi točno določene rastline in to je – meta.

Objavljeno
23. maj 2016 17.00
Mirjam Grilc
Mirjam Grilc
Zasajenih imam več vrst: poprovo, spearmint ali maroško, črno, jabolčno, kodrasto, čokoladno, švicarsko, mačjo, gorsko, zeleno, polaj ... Izkušnja kaže, da se v medsebojni družbi počutijo odlično, za popestritev pa sem na sredo vrta posadila artičoke, kar se je z leti pokazalo kot uspešno.

Večina sort mete pod površjem s koreninami intenzivno prevzema prostor ter jemlje hranila vsem drugim rastlinam naokrog, kar ni ravno dobra lastnost, zato njeno razmnoževanje nekako omejimo – lahko tudi tako, da jo zasadimo kar v lončene lonce, ki jih zakopljemo v zemljo. Večina sort ima rada vlago, ne potrebujejo nujno ves dan sončnega prostora, škodljivci gredo mimo njih, zato je vzgoja preprosta. Meto gojijo dejansko po vsem svetu od Kitajske do Amerike, saj je široko uporabna, zaradi aromatičnosti pa je zelo zaželena in iskana.

Uporabljamo jo lahko na različne načine: v čaju, kot zeliščne kapljice ali olje, eterično olje. S pripravki lajšamo glavobol, bolečine v prebavilih, kot so črevesni krči ali napenjanje, tiščanje v želodcu, težave pri razdraženem žolču. Dobro vpliva tudi na delovanje trebušne slinavke in na jetra, po robu se postavi slabim živcem – lahko bi rekli, da deluje pozitivno na vse organe oziroma celoten organizem. Ker je diuretična, jo dodajamo čajem za zniževanje vročine, ker deluje kot antiseptik in sredstvo proti bakterijskim okužbam, pa je nepogrešljiva v domači lekarni. Kljub temu opozorilo: mete ne uživamo vsakodnevno daljše obdobje, kajti takrat resnično pokaže, koliko zdravilnosti premore, in ko je zdravila preveč ... nastopijo težave, tudi takšne s srcem.

Pred leti sem spoznala gospoda, ki je kot botanik predvsem velik in vdan oboževalec met in jim posveča pozornost vrsto let. Njihovo poreklo, na primer, je večno ugibanje in trditve, katera je tista prava in osnovna, so različne, zato sem ga povprašala po tem. Meni, da se je vse začelo z Mentho aquatico ali vodno meto. Ta naj bi bila prva in osnovna. Mentha suaveolens ali jabolčna meta je številka 2, Mentha piperita (poprova meta) je tretja, Mentha spicata (spearmint ali maroška meta) pa četrta – vse druge izhajajo iz te osnove (npr. poprova je nastala v kombinaciji 1+2+4=3).

So jutra, ko vstanem in nemudoma obhodim domače zeliščne vrtove. Današnje je bilo eno takšnih. Kot da bi jih videla prvič, me je ganila bujna rast met, njihova barvna intenzivnost, arome, ki se pletejo okoli njih, kapljice rose na listih in pokončnost, ki jo premorejo. Če samo pomislim, kaj so nedavno prestale, ko si jih je privoščila toča, a so ostale cele in še vedno čvrsto strmijo visoko k nebu. Res so neuničljive.

Meta je v kuhinji stara znanka, ker tako diši in zaradi neznansko dobrega okusa. Najdemo jo v juhah, omakah, koktajlih, sladicah, solatah in ni kaj, tudi v smutije paše!