Odprta kuhinja: Najboljši recepti s kavo

Večina receptov, ki smo jih dobili, je bila čisto osnovnih in »varnih«. Zmagal pa je eden redkih, ki je šel korak naprej.

Objavljeno
05. februar 2016 12.07
Jedi s kavo, Ljubljana, 02.februar2015 [kava, hrana, odprta kuhinja, kuhanje, BIC]
Karina Cunder Reščič
Karina Cunder Reščič
Izziv je bil kar krepak: aromo kave sestavlja skupaj menda skoraj 600 različnih spojin. Je med nami amaterskimi kuharji kaj takih, ki bi znali to izkoristiti? S kavo povzdigniti kako jed? Večina receptov, ki smo jih dobili, je bila čisto osnovnih in »varnih«. Zmagal pa je eden redkih, ki je šel korak naprej.

Valentina Radić iz Trbovelj nam je prav zadnji dan natečaja poslala zmagovalca: ramstek s kavo. Mlade kuharice z BIC Ljubljana, ki so tokrat pripravljale pet najboljših receptov, so bile navdušene od prvega grižljaja naprej. »Polna usta okusa,« je vzkliknila ena, drugi dve pa sta lahko samo pritrdili. Kombinacija mesa, govedine, in kave ni za vsakogar, zelo občutljivo je razmerje okusov, ki jih tu lahko povežemo, ampak v receptu, ki smo ga dobili mi, je natančno ulovljeno: kakovostna govedina s skorjico, v kateri se mešajo okusi čilija, kave, sladkorja, koriandra in gorčice, je vrhunska. Valentina Radić, za katero je očitno, da se na kavo dobro spozna, priporoča uporabo afriške kave, torej s poreklom, kajti to zaradi rasti na velikih višinah zaznamuje sadna nota, pripoveduje, ki v tej kombinaciji posebej dobro zapelje jed do konca. Skratka, to je recept, ki »predvideva« kavo z značajem, kakršnega si je želela tudi naša pomembna članica komisije Mojca Koman. Ona izbere pet receptov, ki jih v finalu vsak mesec skuhamo. Nekaj drugačnega je ta ramstek, ampak po vseh pravilih. Čestitke in bon v vrednosti 120 evrov.

Mafini in palačinke, praktično in nostalgično

Na drugo mesto smo dali mafine s kavno sredico, recept Mihe Pongraca. Še nekaj podobnih smo dobili, ta pa nam je bil všeč, ker zelo poenostavlja sicer zamuden del: ustvarjanje mehke, vroče kavne sredice. V mafin vstavimo bonbon, pa je. Vse deluje v tem receptu, priporočamo pa, da ne pozabite smetane, ker bo vseeno delovalo, kot da nekaj manjka. Nagrada: bon v vrednosti 60 evrov.

In tretje mesto: nostalgične palačinke s kavnim prelivom, ki si jih je po svojih spominih izmislila Irena Hitti. Znano ime. Seveda: vedno dobri recepti, ki nam ji pošilja, vedno z lokalnimi koreninami in z neko sodobno zamislijo in prikupno zgodbo. Bon za 40 evrov. Pod črto pa: ni kaj razmišljati, vsi ti recepti so čudovita obogatitev zbirke.

Iz starih časov

No, potem pa se je komisija v mnenju malo razdelila: redakcija s fotografom je bila čisto mehka od ljubezni do starega »realsocialističnega« recepta. Take zloženke smo, nas je spomnila Ivana Vidic iz Malečnika, delali, preden so nas zadele razne »stabilizacije« in je enkrat manjkalo kave, drugič banan. Tretjič je v legendarni redukciji zmanjkalo kar elektrike – ampak to pri tem receptu ni ovira, ker ne zahteva peke. Okus je bil božanski: to je v bistvu nekakšen starinski tiramisu, dekleta z BIC Ljubljana, Neli Selan, Lea Sterle in Lara Marolt, pa so menila, da se kava premalo čuti, in motilo jih je, da gospa ni navedla natančnih količin, koliko česa. Starejši smo jim pač pojasnili koncept: nalagal si, kar si imel, dokler si imel.

Vsi pa smo se strinjali, da je nekaj narobe z receptom za kavno strjenko: v več poskusih, v katerih smo panično dodajali želatino, smo na koncu dobili eno samo strjenko, ki je bila dovolj trdna, da smo jo sploh lahko fotografirali. Tu je očitno preveč tekočine za navedeno količino želatine, pa tudi okus se nam ni zdel nič omembe vrednega: verjetno bi bilo bolje, če bi uporabili toliko mleka, kakor pošil­jateljica Desa Puc navaja pri smetani, in obratno. Peto mesto.

Medtem pa nam že kar pridno pošiljate ideje za ribje in druge postne jedi. Spom­nimo: najboljše vedno lepo nagradimo, časa je tokrat do 28. februarja, vse potrebne podatke pa najlažje najdete na zadnji strani naše priloge. Tam je tudi kuponček, ki ga izrežite in priložite v pismo, če boste recept pošiljali z navadno pošto.