Odprta kuhinja: Onadva bosta rešila vaš problem

Tjaša Vede in Blaž Mikuljan sta blogerja Midvakuhava, ki nadobudnim kuharjem pomagata in se z njimi veselita kulinaričnih uspehov.

Objavljeno
29. januar 2017 01.21
Karina Cunder Reščič
Karina Cunder Reščič
Tjaša Vede in Blaž Mikuljan, poznate ju kot blogerja Midvakuhava, sta naša nova mesečna sodelavca. Zakaj? Bližamo se enemu letu, odkar smo ju predstavili v OK, pa še vedno cmokamo in sanjarimo o njuni skutni torti s pehtranom ter šunki v mocarelinem testu. »Midva«, kakor se podpisujeta, bosta za vas reševala resne kuharske zagate.

Njun koncept: vsak mesec bosta pripravila tri jedi, vsako bosta spravila čez eno od običajnih zaprek, na kakršne naleti bolj ali manj spreten domači kuhar. En recept bosta vlekla čez tehnične prepreke: nimate tega ali onega strojčka, celo pečice, zmanjkalo je elektrike ... Ste na primer kdaj pomislili, da bi torto skuhali v sopari?!? Mi ne. Drugi recept se ukvarja z odvzemanjem in nadomeščanjem sestavin: to je tisti trenutek, ko proti koncu odkriješ, da bi bilo pametno vnaprej prebrati recept, kajti samo ena stvar ti manjka – pa veselje do projekta upade kot slab sufle. Začenjamo s palačinkami, za katere marsikdo misli, da se jih brez jajc ne da speči. Redki pa so srečniki, ki se jim nikoli ni bilo treba ukvarjati s tretjo težavo: radi bi jedli dobro, ampak tudi zdravo, energijsko manj bogato. Po domače povedano, imeli bi oboje: vitko postavo in dobro hrano. Tokrat sta Tjaša in Blaž stuhtala, kako lahko škrob, riž, nadomestite z nečim res prebrisanim in še sezonskim.

Tjaša Vede je profesionalka na področ­ju hrane: magistica inženirka prehrane, z veseljem do pokušanja in odkrivanja novega ter posebno ljubeznijo do tort, zato pričakujte, da boste zlasti o tem področju veliko izvedeli. Blaževa strokovnost pa se pokaže za računalnikom: čeprav se je izšolal v čisto drugačnih smereh, geotehnologiji in rudarstvu, pozneje še računalništvu, on piše humorna spremna besedila – tako da njun recept nikoli ni samo navodilo, ampak je tudi zgodbica. In tako bosta počela tudi za OK. To bo nekaj posebnega!

Kaj vaju ljudje, ki spremljajo vajino spletno stran ali poslušajo kak tečaj, predavanje, najpogosteje sprašujejo? Kaj so težave, ki jih begajo?

Začuda so naju bralci največkrat pocukali za rokav zaradi matematičnega problema – kako prirediti količine uporabljenih sestavin za njim ljubo velikost torte. Po skoraj trimestnem številu vprašanj se nama je snelo in sva razvila tortopretvornik. Najdete ga na najini strani. Gre za preprost kalkulatorček, v katerega vneseš količine sestavin in premer torte v izvirnem receptu ter premer svojega pekača, v zameno pa ti izpljune količine sestavin, ki jih potrebuješ za enako visoko torto. Pokazalo se je tudi, da povzroča nesram­na želatina nemalo preglavic, zato sva se ji maščevala s podrobnimi opisi priprave, kjer je mogoče. Nasploh pa nadobudnim kuharjem z veseljem pomagava in se z njimi veseliva kulinaričnih uspehov.

Kaj vidita v torti, da ima posebno mesto v vajini kuhariji?

Pri tortah si zares lahko daš ustvarjalnega duška, saj priprava zaposli obe možganski polobli. Lahko so visoke ali nizke, lahke ali udarne, resne ali utrgane, morda celo preluknjane, skuhane ali slane. Pri torti je videz ravno tako pomemben kot okus in nama so preveč lepe, da bi jih skrivala pod maso tičino. Poleg tega imajo torto vsi radi – je prava zvezda trenutka in se kot zadnja vedno najslajše smeje.

Najbolj nenavadna jed, morda skuhana na nenavadnem kraju, ki vama je dejansko uspela?

Lahko samo rečeva, da se ob večernem poslavljanju od sonca na peščeni plaži nadvse prileže sočen in vroč brownie v izdolbeni pomaranči, pečen v žerjavici. Zraven pa kozarec penine, seveda.

Kako pa imata vidva med seboj »razdeljena« področja: kdo kaj rad je?

Tjaša je usekana na slaščice in sladkarije vseh velikosti in oblik, v Blažu pa se neprenehoma bije boj med palačinkami in burgerji. Posebno mesto v želodčkih pa hraniva za kanelone in krompirjev pire, ki so za naju definicija tolažilne hrane.

Kaj je za vaju napremostljiva prepreka v kuhariji?

Težko vprašanje, saj se trudiva, da si kulinaričnega področja ne omejujeva. Kakor se vidi v najinih receptih, si rada postavljava ovire, čez katere potem veselo skakljava. Verjetno bi se najtežje soočila z rutino, saj je najin pristop dinamičen in spremenljiv.

Kako pa čutita ta del zime, ko že malo gledamo proti pomladi? Kaj kuhata, kakšne projekte imata še »v paci«?

Po decembrskem maratonu s 25 recepti nisva ostala pri miru in sva raje na glavo skočila v izvedbo dveh kuharskih delavnic o osnovah priprave tort. Razprodani sta bili v treh dneh. Prav tako sva si zadala 30-dnevni januarski smoothie izziv na instagramu, pri katerem se veselo baševa z vitamini. Kmalu bova blog in recepte obarvala najprej v zacopano valentinovske, nato pa še v prismuknjeno pustne barve. Za konec leta pa po tihem načrtujeva, da bodo lahko bralci najine recepte prijeli v roke in z njimi spodili koga iz kuhinje.