Odprta kuhinja: Pomlad nahrani dušo in telo

Narava že ponuja prve zdravilne rože. Ne zamudite jih!

Objavljeno
24. marec 2015 10.34
Mirjam Grilc
Mirjam Grilc
Po starih običajih pomladi odpremo vrata na gregorjevo, koledarsko smo jo pričakali 20. marca, natančneje ob 23.45, in čas je, da se prebudimo tudi mi in sežemo po tistem, kar nam narava ponuja – pomladne zdravilne rože.

Prebujati so nas začeli ptičje žvrgolenje, toplejši sončni žarki. Če za trenutek obstanemo in pogledamo okoli sebe, vidimo, da so travniki vsak dan bolj zeleni in vedno bolj polni znanilcev pomladi. Vsaka pomladna roža, ki jo ugledamo, se zdi najlepša, a poleg tega da so lepe, so med njimi tudi takšne, ki služijo zdravju človeka. Če ta čas zamudimo oziroma prespimo, bomo pozneje po vsem tem le hrepeneli, saj jeseni trobentic, dišečih vijolic, čemaža, pljučnika, lapuha, mladega regrata in še nekaterih rož ne bo mogoče nabrati.

Zdaj že lahko nabiramo regrat, ki je izvrstno čistilno sredstvo za telo in hkrati vir mnogih mineralov in vitaminov; trobentice, ki so nepogrešljivo zelišče v čaju proti putiki, za pomiritev ob nemirnem srcu; pljučnik, pri katerem že ime pove, da je kralj med zelišči, ki zdravijo pljučnico; dišečo vijolico, prekrasno drobno vijoličasto cvetico, ki vam bo pomagala umiriti kašelj; lapuh, ki zahteva nekaj več znanja glede uporabe, a cvet ali dva v planinski domači mešanici bosta poudarila aromo čaja; čemaž, ki je najmočnejši čistilec in razstrupljevalec organizma in vas že pričakuje predvsem v bukovem gozdu ali na tržnicah.

V kuhinji je čemaž uporaben na sto in en način, z njim lahko pripravimo vrsto jedi: čemaževe štruklje, čemaževe cmoke, čemaževe njoke, čemaževo olje, čemažev namaz, čemaževo juho, čemažev pesto, čemaževe palačinke. V Odprti kuhinji objavljamo nekaj preprostih in okusnih receptov, ki jih boste pripravili mimogrede.