Odprta kuhinja: Vinska opojnost maja

Dišečo perlo nabiramo v gozdu, lahko jo gojimo tudi doma na vrtu.

Objavljeno
18. maj 2015 12.02
Mirjam Grilc
Mirjam Grilc
Vam ime dišeča perla zveni znano? Najverjetneje prvič slišite za to dišečo rožico, če pa jo poznate, potem veste, da je osnovna sestavina majskega vina ali majske bovle. Dodajajo jo tudi tobaku zaradi omam­nega vonja, ki se potem vije iz pip.

Dišečo perlo (lat. Asperula odorata), ljudsko imenovano tudi prvenec, nabiramo v gozdu ali pa jo, k sreči lahko, gojimo doma na vrtu. Uspeva v bogati, hranljivi prsti, lega je lahko polsenčna, senčna ali sončna. Razlogov, da jo posadimo na vrt, je veliko, sicer pa sem takole zapisala v svoji knjigi Zelišča z gore (in danes ne bi spremenila prav nič):

»Bele cvetoče preproge in omamni vonj v gozdu nas pripeljejo do dišeče perle. Raste v svetlem gozdu, največkrat na območju, kjer uspeva tudi čemaž. Beli cvetovi in listi so tako lepo razporejeni, kot da so narejeni po šabloni. Rastlina je krhka, zlahka se izpuli s korenino, zato jo nabiramo s škarjicami. Nabiramo jo pred cvetenjem, ko cveti in po njem, a največ zdravilnih učinkovin ima tik pred cvetenjem. Dišeča perla se je od nekdaj uporabljala za pomiritev živčne napetosti in proti nespečnosti. Običajno jo dodajamo v čajne mešanice, ki jih pijemo pri depresiji, pri nemiru, pri želodčnih težavah, težavah z ožiljem, pri nepravilnem delovanja srca, pri zdelanih jetrih, zlatenici, bolečem žolčniku, pri glistah in izločanju seča. Perlo dodajamo k čajnim mešanicam proti migreni in nespečnosti, saj podpre delovanje drugih zelišč. Dodajamo jo k žganju ali naredimo blazine za spanje. Zelo stara, a še vedno razširjena navada je priprava bovle iz dišeče perle, ki ni samo posladek, ampak prava spomladanska kura za utrujeno srce ...«

Majsko vino je prvič omenil neki benediktinski duhovnik leta 854, ime bov­la pa se je pojavilo veliko pozneje, tako kot številne različice njene priprave. Precej uporabna je dišeča perla tudi pri drugih napitkih z vodko ali domačim žganjem, je izvrstna aroma v ledenem čaju ali limonadi, uporabimo jo za pripravo sorbeta, sladice, kot je parfait – ali pa jo preprosto dodamo k cesarskemu pražencu, šmornu, da bo bolj dišeč in slasten.

Maj je mesec, ko se druženje iz notranjih prostorov seli na prosto, tako bo na vrtnih zabavah in piknikih steklena posoda majske bovle tudi prava paša za oči. Imejte v mislih, da bo dovolj zaloge, pijača bo namreč šla za med. Da bodo vsi prišli na svoj račun, pa le pripravite dve vrsti bovle, tako z alkoholom in brez njega.